Krivične prijave protiv saradnika vladike Artemije

Izvor: Glas javnosti, 15.Feb.2010, 07:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Krivične prijave protiv saradnika vladike Artemije

BEOGRAD - Protiv Simeona Vilovskog i Predraga Subotičkog, najbližih saradnika razrešenog vladike raško-prizrenskog Artemija, podnete su krivične prijave, potvrdio je za naš list vladika zahumsko-hercegovački Grigorije, član Svetog sinoda SPC.

Artemije bez komentara

Pokušaki da juče stupimo u kontakt s vladikom Artemijem bili su bezuspešni.

- Teško je, gotovo nemoguće, da stupite u kontakt s vladikom jer on ne želi da govori o ovoj temi. Nije nam >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << jasno čemu ovolika brutalnost i šta je u svemu ovome interes - rekao nam je jedan od najbližih saradnika vladike Artemija.

Vladika bio tema i pre četiri godine

Sabor SPC u maju 2006. raspravljao je o vladici Artemiju. U odluci Sabora koju je potpisao pokojni patrijarh Pavle lično Artemiju je naloženo da ugasi eparhijski centar "Rade neimar", kao i da misionarski centar "Atos" prenese u vlasništvo patrijaršijskog upravnog odbora i da o tome obavesti Sinod SPC. Takođe, poručeno mu je da se reši svih svojih stanova, među kojima je i onaj u Bistričkoj 29, što on nije učinio.

Tadašnji odgovor eparhije bio je da su oni podneli izveštaj Svetom arhijerejskom sinodu 4. septembra 2006, posle čega Sinod nije postavljao nikakve zahteve u vezi s tim, "što je znak da je bio zadovoljan našim odgovorima iznetim u izveštaju".

Tucić: Crkva vraća moralni autoritet

Živica Tucić, verski analitičar, kaže da ima poverenja u Sinod SPC.

- To crkveno telo je sada kompletno jer ima svog predsedavajućeg, patrijarha Irineja. Sinod ima pravo, po Ustavu SPC, da vrši nadzor nad radom ma koje eparhije. Ako Sinod nešto odluči, onda je sigurno da ima jake razloge i argumente za to. Mislim da sada ne bi trebalo da se mnogo uzbude vladike, sveštenstvo i vernici. Ova odluka je privremena i ona važi do zasedanja Sabora, koji će to razmatrati - ističe Tucić, i dodaje:

- Mislim da je ovde reč o pokušaju SPC da uspostavi jedan moralni autoritet. Da neko ne može da kaže da, eto, Crkva nešto savetuje, a ne vodi računa o svojim eparhijama - zaključuje naš sagovornik.

- Ovo je interna stvar Crkve koja je, u međuvremenu, premašila naše interne ingerencije. To će sada preuzeti država u normalnoj proceduri koja sleduje onima koji krše zakone. Krivične prijave odnose se na ljude iz episkopovog okruženja, a problem vladike je to što je pokazao nemoć da vlada tim stvarima. U narednom periodu videćemo da li će se on vratiti u službu Crkve i da li će pokazati da je Crkva iznad svakog od nas. Vladika Artemije razrešenjem nije izgubio čin, već je ovim potezom omogućeno da se sve sprovede do kraja. Ova odluka ide na čast novom patrijarhu, koji je pokazao odlučnost. Svi episkopi moraće da pokažu veći stepen odgovornosti u odnosu na samu patrijaršiju i u odnosu na život svakoga od nas, uključujući i mene - kaže episkop Grigorije.

On podseća na to da ovo nije prvi slučaj da je neki vladika razrešen:

- To dogodilo 60-ih godina u SAD - rekao je vladika Grigorije, podsećajući time na slučaj episkopa američko-kanadskog Dionisija (Milivojevića), koji je odbio da prihvati odluku Svetog arhijerejskog sabora SPC o podeli ove oblasti na tri eparhije, zbog čega je razrešen dužnosti i raščinjen 1964. godine.

Kako saznajemo, episkop Artemije razrešen je zbog nespremnosti da izvršava odluke Sinoda i Sabora, ali i sumnji da postoje zloupotrebe u toj eparhiji.

Arhimandrit Simeon Vilovski, lični sekretar vladike Artemija, za kog se priča da je iznenada otputovao u Grčku, juče nije bio dostupan na svom broju telefona. Do komentara Predraga Subotičkog, inače kuma Vladimira Vilovskog, koji je rođeni brat oca Simeona i vlasnik firme "Rade neimar", juče nije bilo moguće doći.

Podsetimo, prilikom sukoba vladike Artemija i lipljanskog Teodosija krajem avgusta 2008. aktuelizovano je pitanje poslovanja preduzeća za građevinarstvo, trgovinu i usluge "Rade neimar d. o. o.", koje je oformljeno bez znanja Eparhijskog saveta, eparhijskog UO i patrijaršijskog UO.

Navodno je eparhija bez znanja Crkve angažovala Vilovskog, ličnog vladičinog sekretara, i Subotičkog, kuma Vladimira Vilovskog, koji je zaposlen u "Atosu" i brat je oca Simeona.

Takođe se spekulisalo da se osim građevinskim radovima u okviru eparhije, preduzeće bavilo i komercijalnim poslovima, poput izgradnje stambenog objekta u Bistričkoj ulici u Beogradu za potrebe episkopa Artemija i njegovih saradnika, kao i da se iz računovodstvene dokumentacije moglo videti da se kuća kupljena u Sremčici vodi na ime episkopa Artemija, dok su kuće u Bistričkoj i u Banji Koviljači u vlasništvu eparhije.

Na sajtu Agencije za privredne registre navodi se da je Eparhijski centar "Rade neimar d. o. o." iz Gračanice u postupku likvidacije, da je iz registra obrisano aprila 2009. godine. Kao likvidacioni upravnik naveden je Predrag Subotički.

Aktivno društvo je Eparhijski centar "Rade neimar d. o. o." iz Beograda, osnovano aprila 2005, čiji je direktor takođe Subotički.

Дај Боже да је све тако како мисли коментатор. Али где је Синод свих ових година био да сагледа енормно богаћење појединаца из њихових редова. Па бар у Београду има толико примера.., или је испод светиљке најтамније...

Али, чак да је све тако, зар то није могло елегантније да се уради, већ да се недипломатски, недржавнички одради нешто,што би наши "пријатељи" пожелели само у сновима.

Наша црква је важила за једини остатак вертикале овог народа (-остале су затрли-) и одавно се причало да то смета извођачима радова на овим просторима,наравно и њиховим овдашњим сатрапима.

Па кад би само хронолошки сумирали информације из медија о догађајеима последњих месеци ( а знамо да су оне бар два пута претходно обрађене), уочилили би индиректну усресређеност на једну личност и један регион.

Не верујем у случајности.

Не верујем да је изјава владике Артемија , да се у нечију кућу не долази ненајављен ,остала незапамћена.

Не верујем да се случајно хронолошки подудара са дешавањима око "подвођења у ред" северног дела Косова.

Не верујем да не знате да сте одговорни Богу и свом народу више него ико други.

Ко постави овог Живицу Туцића за верског аналитичара? Зна ли он ишта у вези Православља Светог?

Велика је срамота ово што раде праведницима и чуварима Светосавља! Велики грех на своју душу наносе. Нека је Господ Бог уз нашег Владику Артемија!
Pogledaj vesti o: Subotica

Nastavak na Glas javnosti...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Saradnik vladike Artemija povezivao sebi staž novcem za gladne sa Kosova

Izvor: Blic, 15.Feb.2010

Istragu o finansijskim malverzacijama najbližih saradnika vladike raško-prizrenskog Artemija MUP bi trebalo da započne danas, jer im je u nedelju SPC prosledila dokumentaciju, saznaje „Blic”. Najvećim delom reč je o krupnim zloupotrebama novca dobijenog u humanitarnoj akciji putem SMS-a od koje...

Nastavak na Blic...

Velika sramota

Izvor: Press, 15.Feb.2010

Vladika Grigorije kaže da su sukob u Gračanici izazvali monasi iz manastira Crna reka i Sopoćani. On otkriva da je osumnjičeni za finansijske malverzacije u Artemijevoj eparhiji, Simeon Vilovski, pobegao u Grčku .Stanje u raško-prizrenskoj eparhiji...

Nastavak na Press...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.