
Izvor: B92, 11.Dec.2008, 15:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Uticaj muzike na mozak
Britanski lekar i pisac Oliver Saks, koji je stekao svetsku slavu svojim bestselerima o vlastitim i drugim istraživanjima na polju kliničke neurologije, u svojoj novoj knjizi pod nazivom "Muzikofilija" bavi se brojnim i tajnovitim vezama između muzike i mozga i načinima na koje percepcija muzike otvara prozor u funkcionisanje našeg najkomplikovanijeg organa.
Doktor Saks bio je ljubitelj muzike još od dečačkog uzrasta, a i danas je pijanino u njegovom domu u Grinvič Vilidžu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << često u upotrebi.
Saks se prvi put zainteresovao za klinički potencijal muzike u bolnici Bet Abraham, u njujorškom Bronksu 60-tih godina prošlog veka, kada je počeo da radi na odeljenju sa pacijentima koji su patili od teških posledica encefalitisa - virusne upale mozga.
Saks je tom prilikom ustanovio da je većina pacijenata dugi niz godina provela u dubokoj kliničkoj letargiji, a mnogi uopšte nisu mogli da se pomaknu osim kada bi čuli muziku, javio je Glas Amerike.
"Muzika bi ih pokrenula i ovi naizgled nepokretni ljudi plesali bi i pevali i to je bilo zaprepašćujuće otkriće za mene", kaže Saks.
U svojoj karijeri neurologa, doktor Saks lečio je mnoge druge muzičke probleme među kojima su muzičke halucinacije, epileptički napadi izazvani muzikom...
U knjizi "Muzikofilija", Saks zaranja u druge neobične neuro-muzičke fenomene od kojih neki imaju nedvosmisleno pozitivne učinke, poput sinestezije - kada osoba vidi ili čak ukusom oseća muziku koju istovremeno i čuje, što je navelo na zaključak da su različiti delovi ljudskog mozga uključeni u percepciju i zamišljanje muzike.
Prema Saksovim rečima, ne postoji jedan određeni centar za muziku u mozgu, već postoje slušna područja koja su u to uključena, a aktiviraju se i vizuelna i motorička područja moždane kore.
Doktor Saks veruje da će dalja istraživanja načina na koje muzika dolazi u interakciju sa mozgom dovesti do novih metoda lečenja pacijenata koji pate od niza poremećaja rada mozga.