Izvor: Blic, 15.Apr.2008, 19:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Evropska komisija pomaže uklanjanje nuklearnog otpada iz Vinče

Globalni napor za uklanjanje opasnosti od utrošenog goriva i dekomisiju srpskog nuklearnog reaktora u blizini Beograda prešli su drugu od tri veće prepreke u prikupljanju potrebnih sredstava, saopštila je danas Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), sa sedištem u Beču.

"Kao deo programa za dekomisiju nuklearnog instituta Vinča (VIND program) Vlada Srbije i IAEA su nedavno potpisale okvirni sporazum u vrednosti od 8,63 miliona dolara sa Evropskom komisijom (EK) >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << koja će pomoći aktivnosti dekomisije reaktora iz doba hladnog rata. Donacija EK je najveća u istoriji ovog projekta i ta sredstva su od velikog značaja za okončanje važne faze programa dekomisije", istakla je IAEA.

"Zahvaljujući impresivnoj donaciji EK nalazimo se korak bliže okončanju ovog važnog i kompleksnog projekta", naglasio je specijalni menadžer IAEA za program VIND Džon Keli i dodao da je Vinča trenutno veliki radiološki izazov zbog nuklearnog otpada koji curi i koji je star gotovo 45 godina.

Vinča je ''mamutski zahvat'', podeljen na tri veća projekta. U prvom i najskupljem projektu, staro sovjetsko gorivo, koje je obogaćeno uranijumom i koje bi moglo biti korišćeno za izradu materijala za nuklearno naoružanje, mora biti bezbedno prepakovano i pripremljeno za trensport u Rusiju na reprocesuiranje, navela je Agencija.

"Kada se to završi, utrošeno gorivo treba da bude preveženo u Rusiju, i to će biti najveći prevoz utrošenog goriva istraživačkog reaktora na tlu Evrope, za šta su već izrađena specijalna burad zahvaljujući sredstima dobijenih od SAD", istakla je IAEA.

Drugi projekat VIND programa je da hiljade kontejnera radioaktivnog otpada i nekorišćeni radioaktivni izvori moraju biti premešteni iz starih, propalih skladišta, stavljeni u bezbednu burad i otpremljeni u nova skladišta, koja se grade i koja bi trebalo da budu gotova kasnije ove godine, podsetila je IAEA.

Treći projekat VIND programa se fokusira na dekomisiju reaktora, za šta je plan skoro završen, i njegova primena trebalo bi da počne 2009. IAEA podseća da je Vinča duže vreme bila razlog za zabrinutost, jer je reaktor ugašen 1984. i mnogo opasnih materijala je neadekvatno zaštićeno.

Zahvaljujući donacijama i drugoj podršci, aktivnostima srpske vlade i SAD bezbednosno stanje je značajno poboljšano protekle dve godine. Potrebno je još rada, a vreme ističe, navela je IAEA, dodajući da, pored donacija EK, treba pronaći još 25 miliona dolara do 2010, što je krajnji rok. Nuklearno gorivo treba biti prebaceno u Rusiju do kraja 2010. godine, jer, u suprotnom, propada posao, upozorila je IAEA.

"Podrška EK je bila veoma važna za ovaj program, ali nama je potrebno da pronađenom preostalih 25 miliona dolara neophodnih za ovaj projekat. Donacija EK je odličan primer koji podstiče potencijalne donatore da investiraju u važan i uspešan projekat", zaključio je Keli.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.