Mart: Mesec borbe protiv raka

Izvor: Vesti-online.com, 03.Mar.2015, 01:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mart: Mesec borbe protiv raka

Tokom poslednje decenije u našoj zemlјi je zabeležen porast stopa obolјevanja i umiranja od malignih tumora svih lokalizacija, osim raka želuca. Na više od 80 odsto ovih bolesti moguće je uticati sprečavanjem ili modifikovanjem faktora rizika, kao što su: pušenje, nepravilna ishrana, fizička neaktivnost, konzumiranje alkohola.

Ukoliko do bolesti ipak dođe, njen je ishod moguće pobolјšati ranim otkrivanjem, terapijom i rehabilitacijom uz odgovarajuće palijativno zbrinjavanje. >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << Prevencija malignih bolesti ima ogroman javnozdravstveni potencijal i predstavlјa najefikasniji pristup kontroli raka.

Posle bolesti srca i krvnih sudova, maligni tumori predstavlјaju najčešći uzrok obolјevanja i umiranja stanovnika Srbije. U Beogradu se u poslednjih deset godina gotovo udvostručila stopa bolničkog lečenja od tumora (sa 11,5 na 20 na 1.000 stanovnika).

Tokom 2013. godine, registrovano je 8.458 osoba koje su obolele od malignih neoplazmi, a iste godine je od ovog uzroka umrlo 5.283 stanovnika Beograda. Maligni tumori dušnika i pluća kod muškaraca i maligni tumori dojke kod žena su vodeći uzroci smrti iz ove grupe bolesti, od 2007. godine.

Približno dve trećine faktora rizika koji su odgovorni za nastanak raka dovode se u vezu sa načinom života i moguće ih je menjati ili potpuno eliminisati. Pušenje je odgovorno za svaki treći slučaj raka i uzrokuje smrtnost od karcinoma pluća u 90% slučajeva kod muškaraca i 75-80% slučajeva kod žena.

Nepušači koji su izloženi duvanskom dimu u kući i na radnom mestu imaju za 20-30% veći rizik obolevanja od karcinoma pluća u poređenju sa nepušačima koji nisu izloženi.Nepravilna ishrana i fizička neaktivnost doprinose obolјevanju od raka debelog creva, dojke i prostate. Konzumiranje alkohola povećava rizik od nastanka raka usta, ždrela, dojke, debelog creva i jetre.

Preporuke za rano otkrivanje raka dojke: samopregled dojke - od 20. godine jedanput mesečno, klinički pregled od 29. do 39. godine svake treće godine, klinički pregled od 40. godine jednom godišnje, mamografija od 50. godine svake druge godine.

Preporuke za rano otkrivanje raka grlića materice: citološki pregled cervikalnog brisa (Papanikolau test) započeti 3 godine od početka seksualne aktivnosti, najkasnije od 21. godine života.

Posle 3 normalna citološka brisa, urađena u 3 uzastopne godine, periodični pregledi za žene koje pripadaju grupi niskog rizika, mogu se raditi na 2-3 godine. Seksualno aktivnim ženama, mlađim od 30 godina, bris treba uzimati jedanput godišnje.

Preporuke za rano otkrivanje raka debelog creva: test na prisustvo okultnog (golim okom nevidlјivog) krvarenja u stolici muškarci i žene od 50. godine života, imunohistohemijski FOB test svake druge godine.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.