Vračar i Stari grad: Opasne fasade

Izvor: B92, 28.Mar.2015, 15:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vračar i Stari grad: Opasne fasade

Nadležne gradske službe otkrile su oko 30 zgrada čije su fasade pretnja prolaznicima, poručili su iz JP "Gradsko stambeno".

Prema njihovim rečima do sredine aprila većina njih će biti obijena, a kako navode, najkritičniji objekti su na Vračaru i u Starom gradu jer decenijama nisu obnavljani.

Tim povodom organizovano je obijanje fasade u Cvijićevoj 89/2, a portparol "Gradskog stambenog" Igor Ćurčić rekao je novinarima da je to preduzeće poslalo 100 inženjera >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da skeniraju i pregledaju fasade u gradu kako bi utvrdili koje su u lošem stanju.

Stručnjaci su, dodao je, otkrili oko 30 fasada čije je stanje kritično, a paralelno sa "skeniranjem grada", odvija se i obijanje fasada, što je samo privremeno rešenje.

"Do sredine aprila većina tih fasada će biti obijena, ali situacija u gradu, što se tiče fasada, svakako je loša. Trenutno ne možemo da saniramo fasade jer je to obaveza stanara koji su kupovinom stanova postali i vlasnici zajedničkih delova zgrade", objasnio je Ćurčić.

Prema njegovim rečima, stanari bi trebalo da saniraju delove zgrada, ali je to jako skupo, s obzirom da je za renoviranje prosečne petospratnice potrebno od tri do pet miliona dinara, što je novac koji građani nemaju.

Ćurčić je podsetio da su gradonačelnik i gradski menadžer, Siniša Mali i Goran Vesić, pokrenuli inicijativu da se promeni Zakon o održavanju zgrada, jer je odgovornost trenutno na stanarima.

On je u tom kontekstu naveo primer zgrade u Makedonskoj 33 čiji je deo fasade pao pre nekoliko dana i povredio dečaka, a za koju nije postojala prijava da je ona sklona padu.

"Nismo imali prijavu da je nešto sklono padu, pa samim tim nemamo odgovornost, jer nismo imali poziv da izađemo na teren", rekao je Ćurčić, ističući da će, ako se promeni zakon, fasade, krovovi i liftovi koji mogu da ugroze život i bezbednost ljudi, biti proglašeni javnim interesom.

Time će, objasnio je, lokalne samouprave i grad dobiti ingerenciju da se "umešaju i reaguju".

"Gradsko stambeno", kako je rekao, održava oko 14.000 zgrada, a sa druge strane je veliki broj objekata koje niko ne održava jer stanari nisu nikome poverili taj posao.

"Do sada smo reagovali isključivo po prijavi stanara, ali smo i pokretali mnoge inicijative, pa smo tako 2013. godine poslali oko 9.000 tipskih pisama u kojima smo stanare obaveštavali da je njihova obaveza da održavaju zgrade i da će, ukoliko deo fasade nekoga povredi, odgovornost biti isključivo na njima", naveo je Ćurčić.

Međutim, kako tvrdi, od tih pisama "na prste jedne ruka se može nabrojati ko je na njih uopšte odgovorio".

Građani, kako je zaključio, treba da shvate šta je njihova odgovornost i da se zajedno sa gradskim službama uključe u rešavanje problema.

Podsećamo, dečak star 15 godina teško je povređen pre oko nedelju dana kada je na njega pao deo fasade sa zgrade u Makedonskoj ulici.

Nastavak na B92...






Povezane vesti

NAJOPASNIJE NA VRAČARU I STAROM GRADU: U Beogradu kritično 30 fasada

Izvor: Kurir, 28.Mar.2015

Do sredine aprila većina tih fasada će biti obijena, ali situacija u gradu, što se tiče fasada, svakako je loša. Trenutno ne možemo da saniramo fasade jer je to obaveza stanara koji su kupovinom stanova postali i vlasnici zajedničkih delova zgrade, rekao je portparol "Gradskog stambenog" Igor...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.