Izvor: Blic, 09.Dec.2016, 23:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

TAJNA SKRIVENA U ĆILIBARU Naučnici slučajno otkrili rep dinosaurusa na pijaci u Mjanmaru

Savršeno očuvan komadić repa pernatog dinosaurusa pronađen je u komadu ćilibara u Mjanmaru na jugoistoku Azije, a ovo jedinstveno otkriće omogućilo je saznanja o izgledu te vrste koje se ne bazira na kostima.

Ovo fenomenalno otkriće će biolozima dati novi pogled na grupu životinja koje su dominirale Zemljom pre više od 160 miliona godina. Ispitivanje je pokazalo da je rep boje kestena na vrhu s belim prstenom oko korena, objavljeno je u časopisu Kjurent bajolodži. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<

- Ovo je prvi put da smo pronašli ostatke dinosaurusa očuvane u ćilibaru - rekao je jedan od učesnika istraživanja Rajan Mekkelar za Bi-Bi-Si.

Discovered at a market in Myanmar: this delicate, feathered tail of a tiny dinosaur, encased in amber. https://t.co/ktKFAuRmyA pic.twitter.com/hNTEJVMYKg

Lida Sing, takođe istraživačica, otkrila je ćilibar na pijaci u gradu Mičina u Mjanmaru. Neverovatnih 99 miliona godina stara fosilna smola već je bila ispolirana kao nakit, a prodavac je mislio da se unutra nalazi neka vrsta biljke. Naučnica se nije dala prevariti i detaljnijim pregledom je ustanovila da se radi o peru s repa dinosaura koji je bio veličine vrapca.

A Feathered #Dinosaur Tail with Primitive Plumage Trapped in Mid-Cretaceous Amber https://t.co/hEq5gbuGaZ via @CurrentBiology #paleontology pic.twitter.com/gwybed4tTW

Sing je tom prilikom pronašla i rudara koji ga je iskopao, a Mekkelar je detaljnom analizom potvrdio da se radi o pernatom dinosaurusu, a ne o drevnoj ptici. Smatra se da je dinosaurus još možda bio živ kad je upao u smolu koja se kasnije pretvorila u ćilibar, piše Jutarnji list.

Profesor Majk Benton sa univerziteta u Bristolo, koji je takođe pripomogao pri istraživanju, dodao je:

- Fascinantno je videti sve detalje dinosaurusovog repa - kosti, meso, kožu i perje i zamišljati kako je tom malom nevaljalcu rep zapeo u smoli. Pretpostavljamo da je tad i uginuo jer je teško mogao da se iskobelja iz smole.

Pročitaj još:

Osim ćilibara naučnici su pronašli i tragove olova koje verovatno predstavlja ostatke krvi.

Država Kačin na severoistoku Mjanmara, gde je primerak pronađen, već 2.000 godina vadi ćilibar, ali zbog velikog broja očuvanih insekata to je poslednjih 20 godina popularno odredište za naučnike koji ih proučavaju.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.