Špijunirala svet, a sada  čuva podatke

Izvor: Blic, 18.Apr.2014, 17:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Špijunirala svet, a sada čuva podatke

„Dropboks“, sajt za čuvanje podataka na internetu, izazvao je bes javnosti zbog angažovanja Kondolize Rajs, bivše državne sekretarke SAD.

Rajsova je, kao jedan od najviših zvaničnika administracije bivšeg predsednika Džordža Buša, lično davala dozvole za ilegalna špijuniranja koja je obavljala američka Agencija za nacionalnu bezbednost (NSA). Korisnike sajta sada plaši činjenica da takva osoba ima značajnu ulogu u upravljanju sajtom koji u takozvanom klaudu čuva >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << razne podatke više od 200 miliona korisnika.

„Dropboks“ postoji od 2007, a „Biznis insajder“ postavio ga je na peto mesto liste najvrednijih startap projekata, a ispred njega su samo društvena mreža Tviter, sajt s popustima „Grupon“, kompanija za onlajn igrice „Zinga“ i, naravno, Fejsbuk. Pored skladištenja podataka, „Dropboks“ nudi sinhronizaciju fajlova i softverske usluge.

Dobre veze

Firma Rajsove „RajsHedliGejts“ i pre njenog imenovanja bila je savetnik „Dropboksa“

I pre zvaničnog imenovanja Rajsove 9. aprila, kritičari su organizovali bojkot usluga ovog sajta u onlajn kampanji pod naslovom „Drop Dropboks“ (Bacite sanduče).

- Izbor Kondolize Rajs u bord „Dropboksa“ problematičan je iz više razloga i tera nas na ozbiljnu brigu u vezi s posvećenošću slobodi, otvorenosti i etici uprave kompanije. Kada neka firma bukvalno ima pristup svim vašim podacima, etika postaje nešto više od zabavnog eksperimenta - pišu organizatori kampanje.

NSA Dozvolila je agentima američke Agencije za nacionalnu bezbednost (NSA) da špijuniraju članove Saveta bezbednosti UN i pravdala je program masovnog špijuniranja bez sudske dozvole.

Mučenja U ulozi savetnice za nacionalnu bezbednost opravdavala je „unapređene tehnike ispitivanja“ - voterbording (kontrolisano davljenje), zabranu sna i ostala mučenja.

Rat u Iraku Kao članica Bušove administracije bila je jedna od glavnih idejnih tvoraca iračkog rata. Okupacija Iraka je započela 2003. godine, a nakon povlačenja SAD 2010. u toj zemlji je ostao haos.

Američki mediji prenose da je zbog ovakve reakcije javnosti izvršni direktor kompanije Dru Hjuston izdao neku vrstu izvinjenja, navodeći da angažovanje Rajsove neće uticati na borbu kompanije za transparentnost i reformu vladinog programa špijuniranja.

- Trebalo je jasnije da kažemo da se ništa neće promeniti postavljanjem doktorke Rajs za člana borda. Naša posvećenost vašim pravima i vašoj privatnosti nalazi se u središtu svake naše odluke i to će se nastaviti - poručio je Hjuston putem korporativnog bloga.

Odluka „Dropboksa“ da zaposli Rajsovu nije nelogična iz perspektive menadžmenta. Ova firma ima planove da se širi na međunarodnom tržištu, a Bušova bliska saradnica sigurno je zadržala brojne kontakte u svetu. Kina je u februaru prvi put dozvolila „Dropboks“ nakon stavljanja blokade 2010. godine.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Špijunirala svet, a sada čuva podatke

Izvor: Vesti-online.com, 18.Apr.2014

„Dropboks“, sajt za čuvanje podataka na internetu, izazvao je bes javnosti zbog angažovanja Kondolize Rajs, bivše državne sekretarke SAD...Rajsova je, kao jedan od najviših zvaničnika administracije bivšeg predsednika Džordža Buša, lično davala dozvole za ilegalna špijuniranja koja je...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.