Privatizacija Komercijalne banke je na vidiku

Izvor: Nezavisne Novine, 18.Avg.2015, 14:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Privatizacija Komercijalne banke je na vidiku

Da je prodata u doba kada su joj akcije najviše vrijedile, za Komercijalnu banku moglo je da se dobije i tri milijarde evra. Danas, kada je cjena pojedinačne akcije ove banke, poput svih ostalih hartija na srpskoj berzi nakon svjetske krize, pala na 15 odsto vrijednosti iz 2008. godine, i "ćar" od njene prodaje biće višestruko manji.

Proces privatizacije Komercijalne banke je započeo. Zvanično je izabran i privatizacioni savjetnik, investiciona kuća "Nomura internacional" >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << sa sjedištem u Londonu. Očekuje se da će banka novog vlasnika dobiti tokom iduće godine. U proteklom periodu kao mogući kupci pominjala se najčešće Dojče banka, ali i ruska Sberbanka koja je već prisutna u Srbiji.

Iako je Srbija vlasnik najvećeg paketa akcija Komercijalne banke, od 41,74 odsto, ključni "igrači" u prodaji svakako će biti Evropska banka za obnovu i razvoj, koja je vlasnik 24,43 odsto akcija, kao i Međunarodna finansijska korporacija - IFC fond pri Svetskoj banci, sa udjelom od 10,15 odsto. Nijedan drugi akcionar ne premašuje vlasništvo od 10 odsto u banci.

EBRD je dokapitalizovao Komercijalnu banku 2006. godine, za vrijeme kada je ministar finansija bio Mlađan Dinkić. Banka je time dobila finansijsku injekciju od 70 miliona evra, tako da je nastavila uspješno da posluje, a Srbija se obavezala da će, tokom 2012. dokapitalizovati banku sa još 100 miliona evra, što je i ostvareno. Ubrzo potom, stavljen je "moratorijum" na privatizaciju Komercijalne banke, o čemu su se saglasili svi veliki akcionari, kako bi se novi vlasnik tražio u povoljnijim tržišnim uslovima.

Akcija Komercijalne banke dostigla je svoj maksimum u aprilu 2007. godine, kada se na Beogradskoj berzi kotirala na ceni od 15.500 dinara. Danas, akcija banke vrijedi 1.900 dinara.

Hartija Komercijalne banke danas na tržištu vredi 1.900 dinara. To znači da cjela banka, kada bi se prodalo 100 odsto vlasništva, vrijedi oko 32 milijarde dinara, odnosno oko 270 miliona evra. S obzirom na to da je riječ o kupovini većinskog paketa, može se očekivati da prodajna cjena dostigne oko 300 miliona evra - ističu u brokerskim kućama.

Među vlasnicima malih paketa akcija Komercijalne banke su i Jugobanka u stečaju, sa 1,9 odsto, Evropa osiguranje u stečaju (jedan odsto), "Stankom" (0,75 odsto), ali i razni investicioni i privatni penzijski fondovi koji su imovinu svojih članova ulagali u hartije ove banke. Kada se privatizuje banka, mali akcionari moći će da računaju da će, kroz ponudu za preuzimanje, i sami moći da prodaju svoje akcije novom vlasniku i to po istoj cjeni za koji je prodat većinski paket.

Nastavak na Nezavisne Novine...






Povezane vesti

Počeo proces privatizacije Komercijalne banke

Izvor: Nezavisne Novine, 18.Avg.2015

Da je prodata u doba kada su joj akcije najviše vrijedile, za Komercijalnu banku moglo je da se dobije i tri milijarde evra. Danas, kada je cjena pojedinačne akcije ove banke, poput svih ostalih hartija na srpskoj berzi nakon svjetske krize, pala na 15 odsto vrijednosti iz 2008. godine, i "ćar" od...

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.