Pešić: U Srbiji ima manje javne debate nego devedesetih

Izvor: N1 televizija, 15.Jun.2017, 15:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pešić: U Srbiji ima manje javne debate nego devedesetih

Javne debate u društvu manje je nego devedesetih godina, a odgovornost za slabljenje javne reči je na intelektualnoj eliti, ocenila je danas sociološkinja Vesna Pešić otvarajući debatu "Kriza javnog uma - Društvo bez debate: sloboda izražavanja i moć javne reči u Srbiji".

Na skupu u beogradskom Medija centru Pešić je ocenila da su 5. oktobar 2000. i izbori 2012, ključni trenuci koji su doveli do opadanja snage javne reči. Za slabljenje snage javne reči značajna odgovornost >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << je na intelektualnoj eliti koja je ostala zaglavljena u nacionalnom okviru koji je postavio Slobodan Milošević i onemogućava otvaranje prostora za novu politiku", kazala je Vesna Pešić.

Ona je ocenila da se preokret i pad u javnoj debati dogodio ukidanjem emisije "Utisak nedelje", navodeći da je ona ukinuta zbog svog karaktera da svako ko je u Srbiji imao nešto da kaže dobio priliku da dođe u tu emisiju.

To je bila njena najveća vrednost i to je kritična tačka ukidanja javnog dijaloga, navela je Pešić i podsetila da je "Utisak nedelje" trajao za vreme Slobodana Miloševića, tranzicije, svih vlada, "u njoj su skinuti svi do gaća", dok nije ukinuta samovoljom Aleksandra Vučića.

Pešić je kao primer navela da je za vreme Miloševića bilo redukcije javnih debata, ali je na televizijama bilo i okruglih stolova, rasprava u kojima je ona, kao antiratna aktivistkinja, učestvovala.

Da li postoji opasnost da se jednog jutra probudimo u Srbiji u kojoj ima svega, ali više ne i kritičkog i autonomnog mišljenja?

 Nikad me na televiziji nije bilo više, nije bilo "crnih lista" kao danas i zabrana prolaza ljudima kao sada na televizijama sa nacionalnim frekvencijama, rekla je Pešić.

"Postoje na margini nedeljnici, pojedine novine gde možete da pročitate o tome šta se događa i opisuju fenomene Vučićevog režima", rekla je Pešić.

"Da li je to jutro možda za nama a da ga nismo svesni? Čekanje, skrivanje, apatija i ćutanje ne oslobađaju", kazala je Pešić.

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Slaviša Lekić zapitao se hoće li biti iskupljenja za intelektualce u Srbiji?

"Gde su nestali ljudi koji govore autoritetom svojih struka? Mnogi intelektualci koji su poslednjih decenija dosledno branili svoj stav ustupili su mesto intelektualcu pognute glave. Možda intelektualci ćute zato što znaju da nije dovoljno samo govoriti: ima li onih koji bi da ih slušaju?", kazao je Lekić.

Lekić smatra i da "činjenica da se samo javnim i smelim nastupom ne može srušiti vođa, koji gotovo da je dobio legitimitet božanstva, ne abolira intelektualce".

Šira javna debata nije moguća bez medija.

 Narodni poslanik i politčki analitičar Đorđe Vukadinović deli mišljenje da je devedesetih bilo više debate, ne samo javne i stručne među intelektualcima, već i parlamentu.

"Još opterećena jednopartijskim sistemom iz kog je izašla, tadašnja vlast se učila demokratiji i u skupštini dopuštala opoziciji raspravu kakva je danas nezamisliva", smatra Vukadinović.

Glavni urednik Vremena Dragoljub Žarković je kazao da šira javna debata nije moguća bez medija, ali i ukazao na teškoće koje mediji imaju u uspostavljanju dijaloga. "Pravilo profesije traži uravnoteženost, a mi drugu stranu imamo samo kao izvor", kazao je on.

Žarković je dodao i da "Druga strana", ona koja podržava vlast, ide samo u "prijateljske" medije, a i kada pristanu da učestvuju u emisijama i debatama postavljaju uslove ko još može da gostuje.

U okviru projekta "Kriza javnog uma"u Medija centru će biti održane još tri rasprave: "Intelektualci i politika: regionalna perspektiva" (16. juna), "Anti-intelektualizam i banalizovanje javnosti" (utorak, 20. jun) i "Kriza javnog uma: znalci i dobošari" (sreda, 21. jun).

Nastavak na N1 televizija...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Pešić: U Srbiji ima manje javne debate nego devedesetih

Izvor: Blic, 15.Jun.2017

Javne debate u društvu manje je nego devedesetih godina, a odgovornost za slabljenje javne reči je na intelektualnoj eliti, ocenila je danas sociološkinja Vesna Pešić otvarajući debatu "Kriza javnog uma - Društvo bez debate: sloboda izražavanja i moć javne reči u Srbiji"...Na skupu u beogradskom...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta N1 televizija. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta N1 televizija. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.