Mladi Škoti za nezavisnost, penzioneri uz Engleze

Izvor: Blic, 09.Avg.2014, 07:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mladi Škoti za nezavisnost, penzioneri uz Engleze

Mesec i po dana pre referenduma o nezavisnosti blagu prednost imaju zagovornici ostanka u Ujedinjenom kraljevstvu, ali je ishod glasanja nepredvidljiv.

Prema uzrastu birača, podrška nezavisnosti sa 56 odsto najjača je među građanima Škotske koji imaju između 25 godina i 34 godine, dok je među populacijom starijom od 55 godina njih 60 odsto odlučno da 18. septembra glasa za opstanak Unije. Trenutna blaga prednost unionista bila je, prema pisanju britanskog “Gardijana”, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << dovoljna anonimnom kladioničaru da ulog u kladionici “Vilijam Hil” na opciju protiv nezavisnosti od 400.000 funti koji je položio u junu sada podigne na 600.000 funti, uveren u „NE“. Kladionica je, u međuvremenu, smanjila kvotu, pa bi ovaj kladioničar u slučaju da Škoti ostanu u sadašnjoj državi zaradio 133,333 funti, ali bi cela priča mogla da bude i deo unionističke kampanje.

U prenosu uživo na škotskoj Televiziji STV stavove su, pre svega o pravu na korišćenje funte, suprotstavili premijer Aleks Salmond, glavni zagovornik odvajanja, i Alister Darling, bivši britanski državni sekretar za Škotsku i aktuelni vođa kampanje “Bolje zajedno” protiv nezavisnosti. Iako su obe strane tvrdile da su odnele pobedu u dvočasovnoj debati, ankete su pokazale da je publika pozitivnije reagovala na Darlingove stavove. Ovo se verovatno pre svega odnosi na Škote u domovini, pošto oni u dijaspori nisu mogli da odgledaju debatu na kompjuteru jer je striming STV-a imao česte prekide.

I američki Kongres u “NE” kampanji

Nakon što je Barak Obama, predsednik SAD, tokom junskog susreta sa Dejvidom Kameronom, britanskim premijerom, jasno podržao ostanak Škotske u Ujedinjenom kraljevstvu, u Kongresu je grupa od 27 uticajnih članova tog tela sastavila rezoluciju koja tvrdi da je to od ključne važnosti za američke nacionalne prioritete u Evropi. Kongresmeni su očigledno zaboravili da su SAD nastale upravo tako što nisu želele da slušaju diktat Londona.

Prema anketi koju je list “Gardijan” sproveo odmah posle okončanja prenosa, Darlingova opcija odnela je pobedu nad Salmondovom u odnosu 56 prema 44 odsto.

Rezultati referenduma nisu samo „škotska stvar“.

Ukoliko se Škoti odluče za otcepljenje, to bi posebno pozdravila vlast u Kataloniji koju predvodi tamošnji pokret za nezavisnost od Španije i koje planiraju izjašnjavanje za novembar. Predsednik katalonske vlade Artur Mas otvoreno je priznao da bi voleo da Škotska glasa za nezavisnost.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.