
Izvor: B92, 20.Nov.2012, 13:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Mediji ne paze na prava dece"
Beograd -- U srpskim medijima se pri izveštavanju o nasilju nad decom ne vodi dovoljno računa o zaštiti prava dece i o zaštiti njihovog identiteta.
To je zaključak predstavnika UNICEF-a, nezavisnih regulatornih tela i medijskih udruženja.
Povodom Svetskog dana deteta, 20. novembra, je u Beogradu predstavljen i izveštaj Udruženja novinara Srbije (UNS) o radu pisanih i elektronskoh medija.
Zaključeno je da većina novina u tekstovima o nasilju nad decom poštuje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << novinarski kodeks, ali da su oni tekstovi u kojima se krše etička pravila i prava deteta najčešće objavljeni kao udarni u pojedinim medijima.
Istraživanje je pokazalo da otkrivanju identiteta dece doprinosi objavljivanje fotografija na kojima se, osim lika žrtve ili počinioca, mogu videti kuća, ustanova, prepoznatljiva okolina i time se doprinosi prepoznatljivosti žrtve.
Ni televizije ne uspevaju da zaštite identitet žrtve i najčešće ga posredno otkrivaju. Kada je reč o štampanim medijima, u 38,8 odsto slučajeva na neki način otkriva se identitet žrtve.
Poverenik za zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić smatra da takav podatak ne sme da se toleriše, ali ističe da on nema nadležnost da kontroliše medije.
"Drago mi je zbog toga što nemam takva ovlašćenja, jer to bi bilo ravno cenzuri", kazao je Šabić i dodao da u zemlji u kojoj zbog nedostatka propisa nisu zaštićeni podaci i prava odraslih ne treba očekivati bolju situaciju ni kada je reč o deci.
Zamenica ombudsmana Tamara Lukšić Orlandić skrenula je pažnju na to da stručnjaci koji rade s decom u policiji, socijalnoj zaštiti ili zdravstvu često nehotice i ne obraćajući pažnju otkrivaju previše informacija o deci.
"Savet MUP-u je da, naročito kada je reč o malim lokalnim sredinama, strogo vodi računa o podacima koje će objavljivati, kako se na
posredan način ne bi otkrivao identitet žrtve", kazala je Orlandićeva.
Ona je ukazala na to da postoje primeri u kojima i roditelji, kako bi rešili neki lični problem, zloupotrebljavaju svoju decu i previše
otkrivaju medijima.
"U tim slučajevima treba da reaguju centri za socijalni rad", kazala je Tamara Lukšić Orlandić.
Direktorka UNICEF-a u Srbiji Juduta Rajhenberg istakla je da su etičnost i odgovornost novinara bitni za zašitu dece.
"Etička pravila se u značajnoj meri krše u medijskom izveštavanju", ocenila je Rajhenbergova i dodala da nisu retki primeri kada se narušava privatnost dece i njihovih roditelja "samo da bi se dobila dobra priča".
Svetski dan deteta obeležava se od 1989. godine, kada je Generalna skupština UN usvojila Konvenciju o pravima deteta, kao prvi međunarodni
dokument u oblasti ljudskih prava koji se posebno bavi decom.
Konvencija o pravima deteta kao najznačajniji dokument u toj oblasti usvojena je 20. novembra 1989. godine u Generalnoj skupštini
Ujedinjenih nacija.
Srpski mediji ne štite identitet zlostavljane dece
Izvor: NaDlanu.com, 20.Nov.2012
U srpskim medijima se prilikom izveštavanja o nasilju nad decom ne vodi dovoljno računa o zaštiti prava dece i njihovog identiteta, zaključili su u utorak predstavnici UNICEF-a, nezavisnih regulatornih tela i medijskih udruženja...U srpskim medijima se prilikom izveštavanja o nasilju nad decom...