ISTRAŽIVANJE: Koliko su građani Srbije zadovoljni svojim životom, a koliko drugi?

Izvor: Press, 20.Sep.2014, 00:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ISTRAŽIVANJE: Koliko su građani Srbije zadovoljni svojim životom, a koliko drugi?

Iako je teško utvrditi opšte zadovoljstvo u nekom narodu, na osnovu određenih kriterijuma se može steći približna slika. Ovo istraživanje je bilo podeljeno u pet kategorija, odnosno na pet kriterijuma, a to su:

1. Svrha: Koliko ste zadovoljni onim što radite na dnevnoj bazi i koliko ste motivisani da postižete ciljeve?
2. Društvenost: Koliko ste zadovoljni odnosima u svom životu i ljubavlju koja vam je pružena?
3. Finansijsko stanje: Koliko >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << ste zadovoljni svojim finansijskim stanjem i da li ono izaziva stres i čini da se ne osećate bezbedno?
4. Zajednica: Da li ste zadovoljni mestom u kojem živite, da li se osećate bezbedno i da li ste ponosni na svoju zajednicu?
5. Fizičko zdravlje: Da li ste zdravi i da li osećate da imate energije za obavljanje svojih dnevnih obaveza?



Od ispitanika je traženo da se izjasne po ovim kriterijumima kao : ’zadovoljan sam’, ’borim se sa tim’ ili ’patim zbog toga’.

Na osnovu zadovoljstva u tri ili više kriterijuma, prvo mesto je zauzela Panama sa 61 odsto zadovoljnih građana, za njom slede Kostarika (44%), Danska (40%), Austrija(39%), Brazil (39%), Urugvaj(37%), Salvador (37%), Švedska (36%) , Gvatemala (34%) i Kanada (34%).

Srbija se na listi nalazi bliže dnu nego vrhu sa deset odsto građana zadovoljnih u tri ili više kategorija. Među deset najnezadovoljnijih zemalja nalaze se: Sirija (1%),  Avganistan (1%), Haiti (3%), Kongo (5%), Čad (5%), Madagaskar (6%), Uganda (6%), Benin (6%), Hrvatska (7%), Gruzija (7%).

Na osnovu pojedinačnih kategorija Srbija se nalazi među poslednjih deset zemalja prema zadovoljstvu svojom zajednicom. Svojom svrhom je zadovoljno samo 11 odsto ljudi, a finansijskom situacijom 12 odsto, a skoro polovina građana pati zbog nezadovoljstva u ovim kategorijama. Srbi su u 33 odsto slučajeva zadovoljni svojim društvenim životom i u 21 odsto slučajeva svojim zdravstvenim stanjem. Ali tačno polovina ljudi nije zadovoljna ni u jednoj kategoriji. To znači da se polovina građana Srbije bori i da pati u svim segmentima svog života, odnosno polovina građana u Srbiji nije zadovoljna svojim životom.

Nastavak na Press...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.