ISPLATIVO: Programer školovanje otplati prvom zaradom

Izvor: Kurir, 05.Jun.2014, 07:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ISPLATIVO: Programer školovanje otplati prvom zaradom

Mnogi se iz raznih oblasti delatnosti preorijentišu na IT, najčešće programiranje ili dizajn, jer su to trenutno najplaćenija zanimanja

BEOGRAD - Novac koji programer uloži u svoje jednogodišnje školovanje može da vrati već od svoje prve ili prve dve plate - njihova minimalna mesečna primanja kao početnika iznose najmanje 600 evra.

Zato se mnogi odlučuju da kroz neformalno obrazovanje promene svoje zanimanje. Na pitanje kako iz korena promeniti svoju >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << karijeru, Nikola Subotić, izvršni menadžer IT akademije i Biznis akademije, kaže da se to sve češće dešava. Mnogi se iz raznih oblasti delatnosti preorijentišu na IT, najčešće dizajn ili programiranje, jer su to trenutno najplaćenija zanimanja.

Ne mora da košta

- Preduzetništvo, takođe, nudi mogućnost za promenu karijere - internet je otvorio niz mogućnosti - tu su razni onlajn šopovi, portali koji nude brojne usluge i servise korisnicima. Prekvalifikacija ne mora da košta, ali sve što uložite u svoje stručno znanje i sticanje veština kasnije se višestruko isplati - kaže on.

Subotić ističe da je prilikom promene karijere neformalno obrazovanje ključno jer se tako najbrže dolazi do praktičnih znanja i veština koje su neophodne za vođenje biznisa.

- Kako napraviti biznis plan, registrovati firmu, voditi finansije, osmisliti projekte i upravljati njima, koordinirati tim ljudi, bili oni vaši zaposleni bili samo saradnici, pa i volonteri - sve to su znanja koja su svima potrebna, bez obzira na to čime se bave. Danas se ovakve veštine mogu naučiti za svega nekoliko meseci - dodaje Subotić.

Novi model

Nakon uspešne sedamnaestogodišnje karijere profesora geografije, Vesna Rusić je počela da se bavi onim što najviše voli - prenela je znanje iz tradicionalnih zanatskih veština u novi biznis model.

- Danas radim na velikim evropskim projektima - kaže Vesna, koja je jedna od devet osnivača Saveta za klastere Privredne komore Srbije i sekretar Belgijsko-srpske poslovne asocijacije. Osnivač je i direktor klastera za tradicionalne zanate u Srbiji „Re: Krafts“.

Uspeh u privatnom biznisu

POTREBNA JE SAMO VOLJA

Vesna Rusić, nekadašnji profesor geografije, a sada jedan od osnivača Saveta za klastere PKS i sekretar Belgijsko-srpske poslovne asocijacije, kaže da svako može da uspe, samo treba imati volju. Za postizanje uspeha u privatnom biznisu, prema njenom iskustvu, potrebno je prvo doneti odluku, zatim napraviti finansijski plan i odrediti rok za koji treba doći do nekog cilja. Ona kaže da je danas za preduzetnike najbitnije da rade na povećanju svoje umreženosti i dobijanju podrške neke relevantne institucije.

ČINJENICE

Šta je neformalno obrazovanje

- Odvija se van formalno obrazovnog sistema, kao dopuna formalnom obrazovanju, ali ne i njegova suprotnost

- Uči se kroz rad, akciju, praksu, iskustvo; zasnovano je na konkretnim životnim potrebama i u bliskom kontaktu sa zajednicom

- Uči se praktično primenjivo znanje, prilagođeno individualnim potrebama

- Može se početi bilo kad u životu; metod rada je fleksibilan, prilagodljiv potrebama pojedinca

Nastavak na Kurir...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.