EBRD: Nastavljamo da investiramo, bez obzira na dogovore sa MMF

Izvor: Blic, 28.Maj.2013, 07:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EBRD: Nastavljamo da investiramo, bez obzira na dogovore sa MMF

Potencijalno potpisivanje novog aranžmana Srbije i MMF-a ne utiče na odluke EBRD vezano za odobravanje kredita. Mi ćemo nastaviti da investiramo, bez obzira na to da li je Srbija formalno potpisala sporazum s MMF-om ili nije. Ipak, vlasti u Srbiji godinama dobro sarađuju i imaju koristi od sporazuma s tom institucijom - kaže za “Blic” Mateo Patrone, direktor za Srbiju Evropske banke za obnovu i razvoj.

Koliko planirate da odvojite za Srbiju u ovoj godini?

>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />- Planirano je da odvojimo oko 300 miliona evra za 15-20 projekata u Srbiji. Polovinu tog fonda planiramo da investiramo u infrastrukturu, a drugu polovinu u podršku finansijskim institucijama i korporativnom sektoru.



Da li u “korporativni sektor” spadaju i male firme, kako se najavljivalo?


- Mala i srednja preduzeća su bila fokus na Godišnjoj skupštini EBRD-a ove godine u Istanbulu. Podržavamo mikro, mala i srednja preduzeća kroz bankarski sistem, a gde je prikladno i direktno. To bi bilo značajno i za Srbiju gde već imamo specifične proizvode za direktno i indirektno finansiranje kreditiranjem i putem učešća u kapitalu.

Koji još sektori u Srbiji mogu da računaju na vaše kredite?

- Zanimaju nas održivi projekti koji promovišu tranziciju i modernizaciju ekonomije i proizvodnje, unapređenje korporativnog rukovođenja, podizanje kvaliteta postojećih standarda, poboljšanje konkurentnosti, uvođenje energetske efikasnosti...

Kolika je cena tih investicija, odnosno kolike su kamate?

- Kamate su tržišne i variraju zavisno od projekta. Konkretne cifre su poverljiva informacija.

Neki kažu da tenderi koje vi organizujete forsiraju strane firme, koje i dobijaju poslove po damping cenama. Kako to komentarišete?

- Pitanje “abnormalno niskih” tenderskih cena je problem u mnogim zemljama i svesni smo toga. Jasno je da je trenutna finansijska klima stavila fokus na ovo, kao na važan faktor rizika kojem je potrebno pažljivo prići tokom evaluacije tendera.

Kako?

- Sve finansijske institucije imaju ista pravila kako da se odnose prema tenderima, što uključuje i pitanje cena koje su ispod tržišnih. Najpre je na klijentima da mudro primene sve mere bezbednosti i nadziru sam proces tendera.

Korupcija

Brine li vas korupcija i kako se protiv nje borite?

- Projekti u javnom sektoru, koje mi kreditiramo, uslovljeni su i da prate naša pravila nabavke. Ta pravila su osmišljena da osiguraju maksimalnu transparentnost, korektnost i odgovornost svih strana na tenderu. Pratimo sve korake u tenderskoj proceduri za ugovore koje finansiramo, kao i primenu tih ugovora. Primena naših pravila u kombinaciji sa sopstvenim monitoringom sužava mogućnost prevara i korupcije.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Bez obzira na MMF, mi ćemo ulagati

Izvor: B92, 28.Maj.2013

Beograd -- Evropska banka za obnovu i razvoj nastaviće da investira, bez obzira na to da li je Srbija potpisala spoarazum sa Međunarodnim monetarnim fondom ili nije...Potencijalno potpisivanje novog aranžmana Srbije i MMF ne utiče na odluku EBRD vezano za odobravanje kredita, , izjavio je direktor...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.