Češka vlada veruje Lisabonu

Izvor: RTS, 15.Okt.2009, 13:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Češka vlada veruje Lisabonu

Lisabonski ugovor potpuno je u skladu sa Ustavom Češke, ocenila vlada na čelu sa premijerom Janom Fišerom. Žalbe konzervativnih senatora bliskih predsedniku Vaclavu Klausu, vlada odbacila kao neosnovane.

Češka vlada ocenila je da je Lisabonski ugovor potpuno u skladu sa Ustavom Češke. Vanrednoj sednica sazvana je kako bi premijer Jan Fišer i njegovi ministri formulisali stav vlade prema Lisabonskom ugovoru za predstojeće zasedanje Ustavnog suda 27. oktobra.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Tri tačke žalbe grupe konzervativnih senatora bliskih češkom evroskeptičnom predsedniku Vaclavu Klausu na Lisabonski ugovor vlada je odbila kao potpuno neosnovane, a četvrta po oceni vlade ni ne ispunjava formalne uslove da se pred sudom razmotri.

"Vlada smatra da je Lisabonski ugovor u celini, kao i njegovi pojedini članovi, u skladu sa češkim Ustavom", saopštio je premijer Jan Fišer.

Ustavni sud zakazao je za 27. oktobar prvo javno razmatranje žalbe 17 "Klausovih senatora" da Lisabonski ugovor krši Ustav Češke. Senatori su pokušali da to ročište odlože dopunom žalbe koju nameravaju da predaju do kraja sedmice.

Jan Kubera iz grupe evroskeptičnih senatora juče je otvoreno rekao da će oni učiniti sve da spreče ratifikaciju Ugovora do parlamentarnih izbora u Velikoj Britaniji.

Britanski konzervativci poslednja nada

Kubera i ostali senatori nadaju se da će na njima pobediti britanski konzervativci i da će u toj zemlji biti raspisan referendum o već ratifikovanom sporazumu i da će ga Britanci odbaciti.

Do tada jedina prepreka da sporazum stupi na snagu u celoj Evropskoj uniji ostaje odbijanje češkog predsednika Vaclava Klausa da ga potpiše dok ne presudi Ustavni sud.

Klaus je postavio i novi ultimatum da Češka mora da dobije čvrste pravne garancije da će biti izuzeta iz primene Povelje osnovnih prava, kao što su to za sebe izborile Velika Britanija i Poljska.

Ultimatum češkog predsednika usledio je nakon ratifikacije Ugovora u parlamentu i s obzirom na to da se pojavio u poslednjem trenutku, postalo je prvi put jasno da će se ustavni sud oglasiti po Ustavni sud doneti presudu po hitnom postupku.

Klaus je juče tokom posete Moskvi ponovio da ne odustaje od svog ultimatuma koji pravda strahom da će sudetski Nemci, deportovani iz Čehoslovačke posle Drugog svetskog rata, zahvaljujući Povelji moći da traže odštetu za konfiskovanu imovinu od evropskih sudova, zaobilazeći češke.

Klausov argument odbacio je kao potpuno neosnovan bivši šef diplomatije susedne Slovačke Jan Kubiš, koja bi, kada bi Klaus bio makar delimično u pravu, takođe imala razloga za strah od imovinskih zahteva svojih karpatskih Nemaca i Mađara.

"Mi smo napavili analize. Rezolucija o Benešovim dekretima, posleratni pravni osnov za deportacije Nemaca i Mađara iz Čehoslovačke, koju je usvojio Slovački paralament izazvala je veliku raspravu i u EU", navodi Kubiš.

"Imali smo tako i ekspertize koje su izradile pojedine grupe u Evropskom parlamentu. A one su nam dale sigurnost da ne moramo da se plašimo uticaja Lisabonskog sporazuma na Benešove dekrete", rekao je Kubiš.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Češka:"Lisabon" u skladu sa Ustavom

Izvor: B92, 15.Okt.2009

Prag -- Češka vlada ocenila je da je Lisabonski sporazum potpuno u skladu sa Ustavom Češke... Tri tačke žalbe grupe konzervativnih senatora bliskih češkom evroskeptičnom predsedniku Vaclavu Klausu na Lisabonski sporazum Vlada je odbila kao potpuno neosnovane, a četvrta po oceni vlade ni ne...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.