
Izvor: Mondo, 15.Avg.2014, 13:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Banke: Ne morate da popunite "američki upitnik"
Prikupljanje podataka o klijentima banaka u Srbiji nema za cilj kontrolu naših građana, već uvid u podatke o rezidentima SAD za koje njihova vlada želi da proveri da li su platili porez, tvrde u UBS,
Foto: Guliver/Getty/Thinkstock
Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije (UBS) Veroljub Dugalić kaže, povodom informacije u medijima o kontroli računa građana od strane SAD, da od 1. jula rezidenti SAD u Srbiji i naši građani klijenti domaćih banaka popunjavaju >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << dva upitnika koja ostaju u arhivi banaka.
Generalni sekretar UBS nije objasnio zašto bi svi naši građani trebalo a ne samo stranci trebalo da daju podatke ali je poručio građanima Srbije da neće imati nikakve štetne posledice od popunjavanja upitnika u bankama, ali ni posledice ako ih ne popune.
Banke u Srbiji imaju obavezu da od 1. jula prikupljaju te podatke, rekao je Dugalić.
Postoji mogućnost reciprociteta kada potpišemo ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa SAD, pa će i Srbija moći da zatraži podatke o našim građanima koji imaju bankarske račune u SAD, najavio je on.
Povezane vestiSrpske banke traže saglasnost samo od AmerikanacaŠabić upozorava banke zbog obrade podataka
Ako Srbija ne potpiše taj ugovor sa SAD, onda će, kako je ocenio, biti "crna tačka" u Evropi, i to bi bila loša poruka za američke investitore.
Prema njegovim rečima, bilateralni sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja između Srbije i SAD mogao da bude potpisan do kraja godine.
Dugalić je takođe naveo da je povodom informacija u medijima o prikupljanju tih podataka u bankama imao razgovor sa poverenikom za informacije od javnog značaja Rodoljubom Šabićem.
Generalni sekretar UBS je podsetio da su SAD pre nekoliko godina pokrenule program FATCA kako bi proverili račune građana u inostranstvu sa ciljem da im se naplati porez na sredstva koja su izneli iz SAD u drugu državu, a to se odnosi i na kompanije.
Zbog toga je SAD potpisala sa više od 40 zemalja, među kojima su sve dražave EU, rekao je Dugalić.
U Srbiji je dobijena informacije o tom programu pre dve godine i tek ove godine počele su pripreme o potpisivanju takvog ugovora i u saradnji sa Ambasadom SAD dobijen je koncept tog programa.
U Srbiji ima oko 6,7 miliona računa i zbog toga je bilo potrebno na taj način da se prikupljaju podaci, objasnio je Dugalić.
Podatke daju svi, kontrola zbog SAD
Izvor: B92, 15.Avg.2014
Cilj prikupljanje podataka o klijentima banaka je uvid u podatke o rezidentima SAD za koje njihova vlada želi da proveri da li su platili porez matičnoj državi...To je izjavio generalni sekretar Udruženja banaka Srbije (UBS) Veroljub Dugalić, ističući da cilj prikupljanja podataka nije kontrola...