Patrijarh: Albanske vlasti, Amerika i EU nam otimaju svetinje

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 01.Avg.2015, 08:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Patrijarh: Albanske vlasti, Amerika i EU nam otimaju svetinje

Otimanje srpskih svetinja na Kosovu i Metohiji u duhu je albanske vlasti, a nažalost, to je i u karakteru EU i Amerike, izjavio je srpski patrijarh Irinej povodom inicijative Kosova da postane članica Uneska.

Irinej je u intervjuu za "Večernje novosti" podsetio da SPC ima većinu svojih eparhija i mitropolija izvan Srbije, i upozorio da postoji opasnost da  se i oni otmu od srpskog naroda.

"Sila osedlava konje i osvaja gradove", poručio je srpski patrijarh.

>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />Tanasković: Opasnost od prisvajanja kulturne baštine na KiM

Ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković izjavio je da bi eventualni ulazak Kosova u Unesko našu kulturnu baštinu doveo u nepovoljnu poziciju, ali da pravu opasnost predstavlja namera Prištine da donese zakon kojim bi svo spomeničko nasleđe na Kosovu bilo vlasništvo te samoproglašene države.

Tanasković je za Danas rekao i da zahtev Kosova za prijem u Unesko predstavlja pokušaj da se situacija stvorena političkim kršenjem Rezolucije 1244, kapitalizuje i na nivou sistema UN, ali da to ne mora biti tako, jer je generalni sekretar UN Ban Ki Mun poručio da će delovati u skladu sa Rezolucijom 1244.

Ambasador objašnjava da bi u slučaju ulaska Kosova u Unesko srpski spomenici teritorijalno pripadali Kosovu, ali da Konvencija o zaštiti kulturnih dobara Uneska nigde ne govori o pripadanju u smisli vlasničkog posedovanja.

"Ona pominje samo dobra koja se nalaze na teritoriji država članica, uz napomenu da njene odredbe ne mogu dovesti u pitanje stanje realnog prava, a to znaci i imovinskopravni status utvrđen domaćim pravnim propisima", objašnjava Tanasković.

Međutim, prema njegovom mišljenju, prava opasnost ne preti od Uneska i od Konvencije, već od namere Prištine da donese zakon o zaštiti kulturne baštine, u kome bi stajalo da je svekoliko spomeničko nasleđe na Kosovu vlasništvo države Kosovo, kako je to u nekoliko navrata izjavio i kosovski premijer Isa Mustafa.

Tanasković kaže i da ne treba imati iluzija da će njegovi sastavljači dobrovoljno odstupiti od namere otimanja, pravnog i kulturnog, srpske baštine ne Kosovu i u toj oblasti predstoji istinska borba prvenstveno pravnim, ali i diplomatsko-političkim sredstvima.

Tanasković objašnjava i da uloga Unmika u podnošenju kosovske kandidature ne postoji, jer Sekretarijat Uneska, pridržavajući se Rezolucije 1244, nije bio spreman da stupi u neposrednu službenu komunikaciju s Prištinom, odnosno entitetom koji nema međunarodnopravni subjektivitet, i sa stanovišta UN nije država.

Tanasković dodaje da bi preuzimanje uloge poštonoše između ministra inostranih poslova Kosova i generalnog direktora Uneska drastično izlazilo iz okvira nadležnosti Unmika.

Rušilački i otimački odnos najveća prepreka Prištini

On međutim kaže da su i podnosioci zahteva za prijem Kosova u Unesko svesni da im je rušilački, maćehinski i otimački odnos prema srpskoj kulturnoj baštini na KiM slaba tačka dokazivanja da zaslužuju prijem u ovu organizaciju posvećenu visokim civilizacijskim ciljevima, pa se u poslednje vreme taktički lukavo i prozirno utrkuju u izjavama kojima nastoje da uvere svet u svoje časne namere i uvažavanje srpskog karaktera kulturne baštine pod zaštitom Uneska, uključujući i to da je ono u vlasništvu SPC.

Tanasković smatra da im se ne može verovati, iako to pokušavaju da dokažzu i deljenjem publikacije takozvanog Ministarstva za inostrane poslova Kosova na engleskom jeziku, pod naslovom "Kosovo u Unesku", gde se naše spomeničko nasleže "politički korektno" tretira kao srpsko i izričito vezuje za SPC.

Ambasador ocenjuje i da bi ulazak Kosova u Unesko naneo ozbiljan udarac briselskim pregovorima, koji i onako teško idu, ali da sam pokušaj kandidature ne bi morao imati značajnijeg efekta, jer Priština sve vreme na raznim stranama vuče poteze suprotne duhu konstruktivnog pregovaranja.

Tanasković zaključuje da svi argumenti snažno govore u prilog opravdanosti našeg suprotstavljanja prijemu Kosova u Unesko, da je naše da učinimo sve što je moguće, a da li ćemo ostvariti svoje pravo veliko je i neizvesno pitanje.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Tanasković: Ban će delovati u skladu sa Rezolucijom 1244

Izvor: Blic, 01.Avg.2015

Ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković izjavio je da bi eventualni ulazak Kosova u Unesko našu kulturnu baštinu doveo u nepovoljnu poziciju, ali da pravu opasnost predstavlja namera Prištine da donese zakon kojim bi svo spomeničko nasledje na Kosovu bilo vlasništvo te samoproglasene države...Tanasković...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.