Susret sa umetnicima: Gost MSUB slikar i pisac Mileta Prodanović

Izvor: Blic, 22.Okt.2014, 15:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Susret sa umetnicima: Gost MSUB slikar i pisac Mileta Prodanović

Muzej savremene umetnosti poziva na razgovor sa umetnikom Miletom Prodanovićem danas od 18 sati u Kući legata. Ovo je prvi u nizu razgovora iz serije “Susreti s umetnicima” koji će biti organizovani sredom u okviru izložbe “50 umetnika iz zbirki Muzeja savremene umetnosti – Jugoslovenska umetnost od 1951. do 1989”.

Mileta Prodanović će govoriti o svojoj umetničkoj praksi u kontekstu promena likovnih paradigmi osamdesetih godina 20. veka, a na izložbi je predstavljen >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << slikom "Canticum canticorum" iz 1982. iz kolekcije MSUB.

- Osamdesete su označile kraj ideja neoavangarde. Nakon dematerijalizacije umetničkog objekta ponovo se javlja vreme "ikonodula”, obeleženo povratkom slici i slikanim prostornim ambijentima, instalacijama i uplivom snažnog elementa popularne kulture. Protagonisti scene osamdesetih deluju u klimi umetničkog pluralizma, gde više ne postoje dominantni modernistički pokreti i pravci, već je "sve dopušteno” - kažu iz MSUB.

Iz biografije

Mileta Prodanović diplomirao je i doktorirao na Fakultetu likovnih umetnosti gde radi kao rеdоvni prоfеsоr. Od 1982. do 1985. član je grupe Alter Imago. Izlаgао je nа sаmоstаlnim i grupnim izlоžbаmа nа prоstоru bivšе Јugоslаviје i u višе еvrоpskih grаdоvа. Na Biјеnаlu u Vеnеciјi, u јugоslоvеnskоm pаvilјоnu izlaže 1986.

Publikоvао је јеdаnаеst prоznih knjigа, dvе knjigе putоpisа i tri knjigе еsеја. Obјаvlјuје prоzu, еsејističkе tеkstоvе iz оblаsti vizuеlnih umеtnоsti i učеstvuје nа dоmаćim i mеđunаrоdnim skupоvimа iz оblаsti studiја kulturе. Dеlа mu sе nаlаzе u nајvаžniјim јаvnim i privаtnim kоlеkciјаmа u Srbiјi. Dоbitnik је višе nаgrаdа iz оblаsti likоvnе umеtnоsti, likоvnе kritikе i knjižеvnоsti.

Izložba "50 umetnika iz zbirki Muzeja savremene umetnosti - Jugoslovenska umetnost od 1951. do 1989.“ predstavlja reprezentativna dela umetnika epohe socijalističke Jugoslavije koji su svojom aktivnošću pomerali i menjali jezičke paradigme određenih perioda.

Hronološkim nizom, referišući na dominantan decenijski model istorizovanja jugoslovenske umetnosti od osnivanja MSU u Beogradu, u pet prostorija Kuće legata, osmišljene su posebne prostorne celine.

- Sučeljavanjem i dijalogom značajnih dela renomiranih umetnika posleratne Jugoslavije predstavljen je sveden ali reprezentativan izbor umetnika koji su obeležili određene decenije, kreirali "duh vremena”, i oslikavali odnos između umetnosti i društvene stvarnosti epohe.

Na izložbi su predstavljena dela Petra Lubarde, Bogoljuba Jovanovića, Petra Omčikusa, Ivana Tabakovića, Leonida Šejke, Vladana Radovanovića, Olge Jevrić, Gabrijela Stupice, Miodraga Miće Popovića, Vojina Bakića, Radomira Damnjanovića Damnjana, Julija Knifera, Miodraga B. Protića, Stojana Ćelića, Vladimira Veličkovića, Dušana Otaševića, Marine Abramović, Raše Todosijevića, Mrđana Bajića, Marije Dragojlović...

Autor koncepcije i postavke je Zoran Erić, a kustosi su Svetlana Mitić i Mišela Blanuša.

Izložba je otvorena do 7. decembra, svakim danom od 12 do 20 sati, osim ponedeljkom. Ulaz je slobodan.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Muzej niče u selu kod Vršca

Izvor: Blic, 23.Okt.2014, 00:35

Muzej savremene umetnosti će biti svečano otvoren u subotu izložbom „Barok - vizuelna i hibridna umetnost“, koju je podržalo i Ministarstvo kulture...U Velikom Središtu, malom selu kraj Vršca, niče novi muzej savremene umetnosti. Reč je o projektu „Geramuzeum“ našeg poznatog umetnika...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.