
Izvor: Politika, 04.Nov.2013, 22:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izložba ornamenata srpskih srednjovekovnih fresaka
Srbija je nadgradila Vizantiju za jednu stepenicu. Postavljen je tada novi autentičan moravski stil, po čemu smo prepoznatljivi u svetu, autor izložbe Dušan Milovanović
Interaktivna izložba „Ornamenti srpskih srednjovekovnih fresaka –Osvežavanje memorije”, muzejskog savetnika Dušana Milovanovića, biće otvorena u sredu u 19 časova, povodom obeležavanja Dana Muzeja primenjene umetnosti.
Posetioci će u naredna tri meseca u MPU moći da vide više od 500 >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << tabli kopija ornamenata srpskih srednjovekovnih fresaka, koje su poslednji put izlagane zahvaljujući istoričarki umetnosti Zagorki Janc 1961. godine, u okviru Vizantološkog kongresa, održanog u Beogradu. Materijal koji je tada predstavljen , a i mi ćemo ga videti, nastao je tokom pedesetih godina 20. veka, tako što je slikar Milovan Arsić kopirao na terenu ornamente sa fresaka Srbije i Makedonije. Današnja postavka je omaž Jancovoj i Arsiću i zato deo njenog naziva glasi „Osvežavanje memorije”.
Projekat realizuje pedesetak uglavnom mladih ljudi, predvođenih Milovanovićem. Da spomenemo Vesnu Orović, Isidoru Nikolić, Vukana Ćirića i Dušana Zjalića, Aleksandara Vaca, Natašu Teofilović, Zorana Đorđevića itd. Originalnu muziku za izložbu komponovali su Goran Trajkovski, Dorijan Jovanović, Zoran Jerković i di-džej Marko Nastić.
Arhitekta Ivan Mangov dizajner postavke i u timu sa Milovanovićem pokazao je da ne voli stereotipne izlagačke pristupe, što je dokazano izložbom „Riznice manastira Hilandara” 2008. godine, nagrađenom prestižnim priznanjem IKOM-a.
U Muzeju primenjene umetnosti, gde na 300 kvadrata čitav tim pregrađuje, farba i stvara novi ambijent za izložbu dočekao nas je autor Dušan Milovanović, sa zanimljivom pričom o eksponatima:
– Ornament je prvi smisleni ljudski iskaz predstavljanja sveta oko sebe u koncentrisanom, sažetom smislu, prevedeno u simbologiju koju mi danas ne razumemo. Kad se izvodi iz latinskog jezika prevodi se kao ukras ili šara, a on to nije ni blizu, daleko je kompleksniji. Ornament je sistem znakova, simbola, jezik koji je kriptovan za nas, odnosno zaboravljen kroz vreme. Svi ornamenti koji postoje na svetu , negde oko 5.000, definisani su do kraja neolita, dakle oko tri do četiri hiljade godina pre Hrista već je sve bilo završeno. Taj repertoar je konzervisan i samo se prilagođavao tehnikama, ukusu, kombinovanju kroz vreme. Oni su svevremenski. U našoj umetnosti srednjeg veka činjenica je da je Srbija nadgradila Vizantiju za jednu stepenicu, ona je baštinila njene vrednosti, ali ih nije kopirala. Postavljen je tada novi autentičan moravski stil, po čemu je Srbija prepoznatljiva u svetu – kaže Milovanović.
Posetioci će na izložbi videti ornamente iz perioda od 12 do 15 veka. Za MPU je svojevremeno urađeno 600 primeraka kopija ornamenata, ali nisu svi izloženi ni publikovani te 1961. godine. Katalog sa te postavke je rasprodat, a Dušan Milovanović je ovom prilikom odlučio da se napravi njegov reprint. Dok će u novom dvojezičnom katalogu, na srpskom i engleskom, biti prikazan kompletan fundus sa 572 primerka, u koloru, sa tekstovima petorice autora među kojima je i Milovanović:
– Fenomen ornamenta pokušavamo u novom katalogu da rastumačimo na različite načine. Pored mene, tekstove pišu matematičar Jablan Slavik, saradnik matematičkog instituta SANU, Dragan Bulatović, profesor muzeologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu, istoričari umetnosti Stevan Martinović i Milan Popadić, koji je kroz marketinšku priču govorio o ornamentima.
– O tome da li je bilo problema oko finansijske konstrukcije projekta naš sagovornik odgovara:
– U odnosu na planirana sredstva dobili smo 20 odsto novca od Ministarstva kulture. Odavno sam muzealac, i ne kukam, već smo obezbedili priličan broj donatora i pokrivamo trošak dva kataloga i troškove izložbe. Cilj mi je da baštinu srednjeg veka mladima približimo. Kada današnja deca treba da ukrase inspirišu se Filipinima ili kod Gota, a ne znaju da kod nas postoji neverovatan svet motiva, što je deset odsto ukupnog svetskog fundusa.
B. Lijeskić
objavljeno: 05.11.2013.
Izložba Osvežavanje memorije u Muzeju primenjene umetnosti
Izvor: DANuBeogradu.rs, 05.Nov.2013, 14:38
U sredu, 6. novembra (19.00), povodom Dana Muzeja primenjene umetnosti, biće otvorena reprezentativna studijska izložba Ornamenti srpskih srednjovekovnih fresaka – Osvežavanje memorije, autora Dušana Milovanovića. Ornament predstavlja ukras, šaru, dekorativni detalj u primenjenoj umetnosti i...