Prosjačka mafija jača od države

Izvor: Blic, 03.Jul.2012, 01:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prosjačka mafija jača od države

Socijalne institucije, policija i tužilaštvo nemaju rešenje kako sa ulica skloniti na stotine maloletne dece koja prose širom Srbije. Problem nastaje kada socijalni radnik ili policija dete privremeno sklone sa ulice, a ono već sutradan pobegne kod gazde za koga radi.

Socijalni radnik Dragutin Kovačević navodi da probleme s decom na ulici ne može da reši samo Centar za socijalni rad, već da moraju da se uključe i policija, tužilaštvo, odnosno sve državne strukture.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
- U teoriji, sve to izgleda sjajno, dete se skloni sa ulice, vodi se roditeljima ili u socijalnu ustanovu, prihvatilište, i onda se vodi postupak za oduzimanje deteta ili se pronalazi hraniteljska porodica. Međutim, u praksi to je potpuno haotično stanje. Policija i socijalni radnik na teren izlaze samo po prijavi. Ako dete želi da kaže ko su mu roditelji i gde živi, vodi se kući i onda se protiv roditelja vodi postupak za oduzimanje dece ili im se nalažu mere za poboljšanje uslova. Međutim, neretko se u dešava sledeća situacija: roditelji kažu da dete niko nije poslao na ulicu da prosi, već je samoinicijativno pobeglo od kuće, a dete potvrđuje priču. Istina je u 99 odsto slučajeva da deca ili rade za roditelje i donose pare ili su ih roditelji iznajmili gazdama da bi potom zajednički delili sav novac koji deca isprose. Ali to niko ne može da dokaže i država je potpuno nemoćna - objašnjava Kovačević.

Brojke

- 1.388 dece bilo je u 2011. na smeštaju gradskog Centra za socijalni rad

- 661 mališan poslat je u hraniteljsku porodicu

- 70 dece godišnje prihvatilištu „Dragutin Filipovic Jusa“

U slučaju da je dete koje prosi štićenik nekog od domova, za njega je nadležan socijalni radnik dok se ne pronađe hraniteljska porodica.

- To je, ponovo, tako samo u teoriji. Dete dovede policija, mi razgovaramo s njim, pokušavamo da promenimo njegovo razmišljanje, da ga povežemo sa ostalom decom, a ono ujutro rano pobegne kod čoveka za koga prosi ili jednostavno izađe na ulicu kao da se ništa nije desilo. Policija ne može samo njih da juri, a mi ne možemo da ih držimo pod ključem. Nema socijalnog radnika u Beogradu koji nije ukazao i policiji i tužilaštvu i pisao brojne dopise i prijave da maloletni Romi rade na ulici za nekoga i da prose. Čak su nam to deca i priznavala. Ali ukoliko nekog gazdu, kako ih zovu deca, policija uhapsi, već sutra neki novi raspolaže svime i uzima novac od dece na ulici. To su razrađeni sistemi, tome niko ne može da stane u kraj - dodaje Kovačević.

Reporteri „Blica“ razgovarali su sa decom koja peru automobilska stakla i prose na semaforima širom grada. Kako smo saznali od same dece, jedna grupa kruži na nekoliko lokacija: Autokomanda, semafor kod Skupštine, Takovska ulica, semafor kod „Veletržnice“ u Novom Beogradu, deo oko Skadarlije i Ulice Strahinjića bana i rampa kod hotela „Jugoslavija“

- Zaradimo po 300 do 500 dinara, a bolje mi je ovde nego u domu. Dajem pare i roditeljima i gazdi, što nas okuplja sve. Radim ujutro, po podne dolaze drugi. Ne smem da ti kažem kome dajem pare. Ne znam ga ni ja, dođe automobilom, pokupi novac i ode. Ali brani nas i ne da drugoj deci da nam zauzmu semafor. Ako ne dođem na posao, on dođe po mene kući, pa dobijem batine od roditelja - priča jedan od dece prosjaka.

U Gradskom centru za socijalni rad objašnjavaju da oni u slučaju zloupotrebe dece u smislu prisile na rad i prosjačenja na ulicama postupa po službenoj dužnosti, ali po obaveštenju drugih institucija - policije, pravosudnih organa, ili po obaveštenju građanja koje može biti i anonimno.

- Ukoliko se dete nalazi pod starateljstvom neke od ustanova socijalne zaštite, socijalni radnik dete vraća u ustanovu i sa stručnjacima koji se neposredno brinu o detetu savetodavno rade s njim. Ukoliko postoji saznanje da je dete bilo prinuđeno da prosjači za organizovanu grupu, socijalni radnik u saradnji s policijom i tužilaštvom podnosi krivične prijave protiv njih i preduzima dalje mere radi zaštite deteta. To je ono što mi možemo da uradimo kada je reč o ovom problemu, koji je evidentan - kažu u centru.

Policija: Dokazi, pa hapšenje

Iz beogradske policije objašnjavaju da vrlo teško rade sa Centrom za socijalni rad. "Mi ne možemo da jurimo decu svakodnevno po ulicama i da ih vodimo u iste institucije. Valjda bi oni trebalo o njima da brinu. Mi radimo po prijavi. Kada je reč o ljudima koji zloupotrebljavaju decu u svrhu prosjačenja, mi hapsimo na osnovu naloga", kažu policiji.

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Prosjačka mafija jača od države

Izvor: OkRadio.rs, 03.Jul.2012

Socijalne institucije, policija i tužilaštvo nemaju rešenje kako sa ulica skloniti na stotine maloletne dece koja prose širom Srbije. Problem nastaje kada socijalni radnik ili policija dete privremeno sklone sa ulice, a ono već sutradan pobegne kod gazde za koga radi.ocijalni radnik Dragutin Kovačević...

Nastavak na OkRadio.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.