Veliki broj žena i dece i dalje su žrtve porodičnog nasilja

Izvor: Blic, 07.Mar.2017, 15:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Veliki broj žena i dece i dalje su žrtve porodičnog nasilja

Zaštitnik građana čestitao je danas ženama 8. mart i istakao da svečarska atmosfera kojom se obeležava Međunarodni dan žena ne sme da zamagli činjenicu da je veliki broj žena u Srbiji i dalje izložen neravnopravnom položaju u odnosu na muškarce, pre svega u ekonomskoj i političkoj sferi.

- Na ovaj i na svaki drugi dan ne sme se zaboraviti činjenica da su žene i deca u velikom broju >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i dalje žrtve najtežih oblika porodičnog i partnerskog nasilja i da zajednička borba protiv nasilja i zaštita žrtava nasilja mora biti prioritet države i društva - rekla je zamenica ombudsmana za prava deteta i rodnu ravnopravnost Gordana Stevanović.

Zaštitnik građana je 2016. godine uputio 104 sistemske preporuke organima u sistemu zaštite žena od nasilja u porodici i partnerskim odnosima, posle ispitivanja više desetina slučajeva nasilja nad ženama u porodici i partnerskim odnosima od kojih je 12 okončano tako što je partner ubio ženu.

Gordana Stevanović rekla je da ohrabruje usvajanje Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i izmena i dopuna Krivičnog zakonika, koje je zaštitnik inicirao još 2011. godine, kao i sve češće postupanje organa po preporukama ombudsmana, posebno po onim iz izveštaja koji su bavili zaštitom žrtava nasilja u porodici.

- Samo dosledna primena postojećih propisa može dovesti do prevencije nasilja i efikasne i sveobuhvatne zaštite žrtava nasilja u porodici i partnerskim odnosima - rekla je Gordana Stevanović.

Zaštitnik je ponovo skrenuo pažnju nadležnim državnim organima i društvenim akterima na položaj žena iz višestruko marginalizovanih društvenih grupa, koje se svakodnevno suočavaju sa kršenjem njihovih prava, kao što su Romkinje, žene sa invaliditetom, samohrane majke, izbegle i interno raseljene žene, žene drugačije seksualne orijentacije i rodnog identiteta, žene koje su preživele nasilje, starije žene, kao i žene u ruralnim sredinama.

Ženama u posebno osetljivom položaju nedovoljno je dostupna mogućnost radnog angažovanja usled nedovoljno razvijenih programa podrške i osnaživanja u situaciji inače otežanog zapošljavanja stanovništva i sniženih prihoda porodica, a nisu im u punoj meri dostupne ni sve usluge zdravstvene zaštite.

- Ostvarivanje prava i korišćenje usluga koje su odgovarajućim propisima obezbeđene ženama praćeno je preprekama i teškoćama, kao što je slučaj sa pravom na naknadu zarade za vreme porodiljskog i odsustva radi nege i posebne nege deteta, koje žene ostvaruju sa nekada značajnim zakašnjenjima ili ga - usled neažurnog rada nadležnih organa ili njihove neodgovarajuće saradnje – i ne ostvare - navela je Gordana Stevanović.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

I dalje neravnopravan položaj velikog broja žena u Srbiji

Izvor: N1 televizija, 07.Mar.2017

Zaštitnik građana čestitao je danas ženama 8. mart i istakao da svečarska atmosfera kojom se obeležava Međunarodni dan žena ne sme da zamagli činjenicu da je veliki broj žena u Srbiji i dalje izložen neravnopravnom položaju u odnosu na muškarce, pre svega u ekonomskoj i političkoj sferi..."Na...

Nastavak na N1 televizija...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.