Izvor: Danas, 29.Maj.2015, 22:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Saradnjom za bolji položaj žena i muškaraca

- Mreža za rodnu ravnopravnost Stalne konferencije gradova i opština (SKGO), koju trenutno čini 88 lokalnih samouprava, počela je sa radom. To je saopšteno na konferenciji "Rodna ravnopravnost na lokalnom nivou - Rezultati delovanja SKGO u periodu 2011-2015. i dalji koraci", koja je održana u beogradskom Sava centru.

Rozeta Aleksov, koordinatorka za rodnu ravnopravnost SKGO, istakla je da je članstvo u Mreži dobrovoljno, te da je čine predstavnici gradova i opština koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << se ovom temom bave u svojim lokalnim jedinicama, kao i donosioci odluka i ostali zainteresovani. Ona je naglasila da će se članovi Mreže redovno sastajati kako bi razgovarali o tekućim problemima i dogovarali zajedničke aktivnosti.

Aleksov je ukazala da je SKGO razvio elektronsku platformu za komunikaciju, nešto poput društvene mreže Fejsbuk, preko koje članovi ove ali i drugih stručnih mreža koje je SKGO osnovala, mogu da razmenjuju iskustva, diskutuju i sarađuju. Takođe, ona je podsetila da se SKGO temom rodne ravnopravnosti bavi u okviru Programa "Podrška lokalnim samoupravama u Srbiji procesu evropskih integracija", koji finansira Kraljevina Švedska, a sprovodi upravo ova nacionalna asocijacija gradova i opština.

- Od decembra 2011. u okviru ovog programa koji podržava švedska Vlada, sprovodimo komponentu rodne ravnopravnosti na lokalu. Postavili smo tri cilja - jačanje kapaciteta unutar SKGO, jačanje i razvijanje kapaciteta gradova i opština i promovisanje koncepta rodne ravnopravnosti u javnosti - istakla je Aleksov, dodajući da je obuke SKGO u ovoj oblasti pohađalo više od 200 učesnica i učesnika, da je osnovana radna grupa unutar SKGO koja se bavila ovom temom, da su urađene brojne analize i napravljena baza podataka o stanju u ovoj oblasti.

Đorđe Staničić, generalni sekretar SKGO, istakao je da je svaka vrsta podrške potrebna radi ostvarivanja rodne ravnopravnosti u svim aspektima društva. Prema njegovim rečima, SKGO je organizacija koja je uvek otvorena za nove izazove i rešavanje problema, te da ima strateški plan koji potpuno inkorporira rodnu ravnopravnost i pozvao učesnike konferencije da probaju da izmene stvari u društvu.

Jasna Vujačić iz Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Vlade Srbije rekla je da proces uspostavljanja institucionalnih okvira za politiku jednakih mogućnosti traje više od 10 godina i podsetila da je u okviru tih napora formirano oko 100 lokalnih tela. Kao prioritete u radu Koordinacionog tela u ovoj godini navela je ekonomsko osnaživanje žena i borbu protiv nasilja.

Bivša gradonačelnica švedskog grada Umea Tamara Špirić istakla je da je u njenom radu uvek postojala dimenzija rodne ravnopravnosti. Kako je objasnila, u svakoj reformi uvek glavno pitanje bilo da li je nešto dovoljno dobro u pogledu rodne ravnopravnosti i da li nešto treba promeniti da bude jednako korisno ženama i muškarcima.

Nastavak na Danas...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.