Epidemija novog gripa u Srbiji?

Izvor: Politika, Beta, Tanjug, 11.Nov.2009, 00:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Epidemija novog gripa u Srbiji?

Predstoje vanredna imunizacija i pojačan epidemiološki nadzor, kao i obezbeđivanje rada javnih preduzeća

Svi uslovi za proglašenje epidemije novog gripa ispunjeni su, ali ova odluka neće mnogo značiti ukoliko se do tančina ne definišu epidemiološke mere o kojima je juče raspravljala radna grupa za pandemiju novog gripa. Većanje stručnjaka trajalo je do kasno u noć, razgovori će biti nastavljeni i >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << danas, jer se i dalje razmatraju mere koje moraju biti preduzete u slučaju proglašenja epidemije, među kojima su i one o eventualnoj zabrani masovnog okupljanja. Kako saznajemo, trebalo bi da usledi preporuka stručnog tima za proglašenje epidemije virusa H1N1, koja će biti upućena Institutu „Batut”, dok će konačnu reč dati ministar zdravlja.

Lekari upozoravaju da je veoma teško pripremiti protivepidemijske mere.

Sastanak su juče u Beogradu imali i direktori domova zdravlja. Dr Nada Vasiljević kaže da svih šest prigradskih domova zdravlja uveliko rade 24 časa, da produženje radnog vremena zbog gripa njih ne dotiče, a tu su i hitne službe, čiji će rad biti pojačan u skladu sa epidemiološkom situacijom.

– Tražena su finansijska sredstva za dopunski rad da bi svi domovi zdravlja mogli da organizuju rad 24 sata. To se odnosi na ekipu pedijatara, lekara opšte medicine i medicinsku sestru. Oni će dežurati u sobi za izolaciju od 19 do sedam sati ujutru – naglasio je dr Đorđe Stoiljković, direktor Doma zdravlja „Vračar”.

Proglašenjem epidemije bili bi stvoreni uslovi za vanrednu imunizaciju i pojačan epidemiološki nadzor, aktiviranje zdravstvenog i državnog sistema u cilju smanjenja broja obolelih, ali i funkcionisanje javnih preduzeća i vrtića gde bi boravili zdravi mališani. Lekovi, sredstva za dezinfekciju, zaštitna oprema i maske nabavljaće se po hitnom postupku, bez tendera.

Ukoliko se proglasi epidemija doći će do vanredne imunizacije u okviru koje bi trebalo vakcinisati oko tri miliona ljudi, a među njima i trudnice. Mnoge buduće mame, međutim, uplašila je vest američkog istraživanja koja je ovih dana „protutnjala” u javnosti, da nije sigurno dejstvo cepiva, kao i da su u odnosu na opštu populaciju, trudnice izložene desetostruko većem riziku da, ukoliko obole od novog gripa, budu primljene na intenzivnu negu. Ginekolozi objašnjavaju da se trudnicama preporučuje samo davanje vakcine napravljene od „mrtvog” virusa H1N1, koja se daje špricem, a ne i vakcina u obliku nazalnog spreja, koja se pravi od živog, znatno oslabljenog virusa.

Doktor Spaso Anđelić, načelnik Dnevne bolnice u beogradskoj Ginekološko-akušerskoj klinici „Narodni front”, kaže da je osnovna preporuka za trudnice da se malo izoluju, da se čuvaju i da smanje odlaske na mesta gde ima bolesnih.

– Trebalo bi da se vakcinišu, ali čekamo definitivne preporuke stručnjaka. Svaku trudnicu treba posebno posmatrati. Za zdrave trudnice nema prepreke da ih prime posle trećeg meseca trudnoće, a za one koje imaju neko hronično oboljenje, recimo dijabetes, problem sa bubregom, srcem ili imunitetom, treba donositi pojedinačno odluke – rekao je dr Anđelić.

Epidemiolozi kažu da će blag talas novog virusa biti završen za nedelju do 10 dana, a da se oko Nove godine očekuje intenzivniji talas obolevanja, dok će pandemijski „udar” stići u januaru. Virusu novog gripa pogoduje hladno vreme, temperatura od pet do sedam stepeni i kiša. U Srbiji je do juče registrovano 258 obolelih od novog virusa gripa H1N1.

--------------------------------------------------------------------

Obradović: Epidemija će biti proglašena

BEOGRAD – Ministar prosvete Žarko Obradović izjavio je da će u Srbiji biti proglašena epidemija gripa.

„Čuo sam se Predragom Konom (predsednikom Radne grupe za praćenje novog gripa) i činjenica je: epidemija gripa će biti proglašena”, kazao je Obradović za televiziju B92.

On je naveo da bi proglašenje epidemije gripa trebalo da bude praćeno merama „na nivou određenih institucija i lokalnih samouprava, a u saradnji sa epidemiolozima”.

„Škole su na odmoru do 16. novembra, očekuje se da škole nastave da rade i da na nastavu pođu samo zdrava deca”, kazao je ministar prosvete.

On je poručio da dok traje produženi jesenje raspust, nije preporučljivo da zdrava deca idu na zabave ili druge skupove, da se ne bi zarazila.

Obradović je rekao da nastava na univerzitetima ne bi trebalo da bude prekinuta.

Beta

D. Davidov-Kesar

[objavljeno: 11/11/2009]

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Bez posebnih mera na terenima

Izvor: Radio 021, 10.Nov.2009, 19:10

Ministarka omladine i sporta Snežana Samardžić-Marković izjavila je danas da će, ukoliko dođe do eventualnog proglašenja epidemije novog gripa, sportskim savezima biti prosleđene posebne mere. Ona je rekla da je Ministarstvo za sport obavestilo sportske saveze da do daljnjeg, dok se ne donese...

Nastavak na Radio 021...

Stekli se uslovi za proglašenje epidemije

Izvor: Blic, 11.Nov.2009

Postoje svi uslovi za proglašenje epidemije u Srbiji, konstatovala je Radna grupa za pandemiju gripa na jučerašnjem sastanku, saznaje "Blic”. Međutim, to ne znači automatski da će na snagu stupiti sve mere koje se mogu preduzeti u slučaju epidemije, poput zabrane javnih okupljanja ili zatvaranja...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.