Dozvole za rad po političkom nalogu

Izvor: Danas, 30.Jun.2015, 21:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dozvole za rad po političkom nalogu

Beograd - Ministarstvo prosvete rešilo je da stane na put nelegalnim isturenim odeljenjima visokih škola i fakulteta, a prva na spisku su odeljenja niškog Pravnog i Ekonomskog fakulteta u Medveđi. Ta dva fakulteta ove godine neće upisivati studente u prvu godinu osnovnih studija u odeljenjima u Medveđi, a sudbina studenata starijih godina znaće se u septembru, saznaje Danas.

Zanimljivo je da su odeljenja u Medveđi otvorena 2009. godine odlukom tadašnje vlade, a dozvolu >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << za rad potpisao je nekadašnji ministar prosvete Žarko Obradović, iako tome nije prethodila njihova akreditacija.

Kako Danas nezvanično saznaje, petogodišnja dozvola za rad odeljenja u Medveđi izdata je ad hok, bez poštovanja zakonske procedure, ali je, s obzirom da je reč o državnom projektu, očigledno bila dovoljna da je niko do sada ne dovodi u pitanje.

Ipak, aktuelno rukovodstvo Ministarstva prosvete rešeno je u nameri da uvede red u oblast visokog obrazovanja, a kako kaže pomoćnik ministra Milovan Šuvakov, “najlogičnije je da se krene od ustanova koje je osnovala Republika”. On ističe da osim odeljenja u Medveđi, brucoše naredne školske godine neće upisati ni odeljenje Učiteljskog fakulteta u Novom Pazaru, koje takođe nema validnu akreditaciju i dozvolu za rad.

Na pitanje da li ovim odeljenjima preti zatvaranje, Šuvakov kaže da Ministarstvo prosvete “takvu odluku nije donelo, niti je bilo šta zabranilo” već je “podsetilo visokoškolske ustanove da se pridržavaju zakona”. Takvu poruku pomoćnik ministra preneo je rektorima svih univerziteta na nedavnoj sednici Konferencije univerziteta Srbije.

- Ministarstvo prosvete se suočava sa repovima državnih projekata koji nikada nisu završeni do kraja. Apelujemo na sve koji imaju informacije o postojanju nelegalnih isturenih odeljenja visokoškolskih ustanova da obaveste prosvetnu inspekciju - kaže Šuvakov, napominjući da trenutno imaju samo dva inspektora zadužena za visoko obrazovanje.

U Komisiji za akreditaciju potvrđeno je Danasu da odeljenja Pravnog i Ekonomskog fakulteta u Medveđi nikad nisu akreditovana. Podsetimo, akreditacija je uslov za dobijanje dozvole za rad, koju izdaje Ministarstvo prosvete.

- Pravni fakultet iz Niša je u decembru 2008. podneo zahtev za akreditaciju jednog studijskog programa u jedinici van sedišta u Medveđi, dok je Ekonomski fakultet prijavio dva studijska programa u januaru 2009. Oba fakulteta su dobila akt upozorenja, na koja nikad nije odgovoreno - kažu u Komisiji za akreditaciju.

Prodekan za nastavu Pravnog fakulteta u Nišu Nebojša Raičević navodi za Danas da je odeljenje u Medveđi radilo na osnovu dozvole za rad Ministarstva prosvete, koja je u međuvremenu istekla.

- Mi radimo onako kako nam Ministarstvo prosvete kaže jer smo državna ustanova. Dobili smo obaveštenje od Ministarstva da ne upisujemo studente prve godine u odeljenje u Medveđi. Još uvek ne znamo šta će biti sa studentima druge, treće i četvrte godine. O tome će odlučivati Ministarstvo u septembru - kaže Raičević, napominjući da su pomenuta odeljenja dva fakulteta otvorena u saradnji sa resornim ministarstvom, opštinom Medveđa i Koordinacionim telom za jug Srbije. Na isto pitanje - šta će biti sa studentima, pomoćnik ministra prosvete Milovan Šuvakov je odgovorio da je to treba da reše fakulteti.

U odeljenju Pravnog fakulteta u Medveđi trenutno ima oko 110 studenata od druge do četvrte godine, a toliko ih otprilike studira i ekonomiju. Na pitanje da li će odeljenja biti zatvorena tokom leta, profesor Raičević kaže da je za celokupnu logistiku - administrativne radnike, prevodioce i prevoz bila zadužena opština Medveđa, a fakultet samo za organizaciju nastave.

Poruke političara

Odeljenja dva fakulteta u Medveđi, u kojima se nastava izvodi na srpskom i albanskom jeziku, 2009. je otvorio tadašnji premijer Mirko Cvetković, uz poruku da se time “otvara i nova perspektiva za studente da uče i školuju se po evropskim standardima, a da ostanu da žive i rade u svom kraju”. Nekadašnji ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković ocenio je da će otvaranje odeljenja imati mnogo pozitivnih efekata na život mladih u tri opštine na jugu Srbije i da će se sprečiti njihovo iseljavanje.

Nastavak na Danas...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.