Dejanović: Nedostaju obavezujući modeli komunikacije

Izvor: Blic, 29.Sep.2011, 13:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dejanović: Nedostaju obavezujući modeli komunikacije

Civilno društvo i državne institucije potrebni su jedni drugima u izgradnji demokratije, ali Srbiji još nedostaju obavezujući modeli komunikacije među njima, izjavila je danas predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović otvarajući skup posvećen razvoju civilnog društva.

Srbiji još uvek nedostaju formalni, institucionalni i obavezujući modeli komunikacije koji bi omogućili saradnju organa zakonodavne i izvršne vlasti sa organima civilnog društva, ocenila >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je predsednica parlamenta dodajući i da će razvoj civilnog sektora omogućiti da se veći broj građana uključi u tokove koji određuju njihovu budućnost.

Otvarajući skup u Domu narodne skupštine na temu "Stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva", Đukić-Dejanović je poručila da se sa civilnim sektorom komunicira uglavnom namenski, najšečshe u vezi sa pitanjima evropskih integracija, smanjenja siromaštva i socijlane politike i temama vezanim za lokalne zajednice.

"Procenjuje se da je u našoj zemlji registrovano oko 15.000 udruženja i verujem da smo tokom prethodnih godina uspeli da prepoznamo jedni druge i naučimo na koji način da, međusobnom ekspertizom i odgovornošcju, dopinosimo kreiranju boljeg zakonodavnog okvira i razvijanju svih elemenata demokratije", zaključila je Đukić-Dejanović.

Šef Misije OEBS u Srbiji Dimitrios Kipreos ilustrovao je značaj civilnog društva sposobnošću njihovih predstavnika da, kako je rekao, dopru do građana na način kako to ne mogu da učine državne institucije.

On je ukazao na značaj sprovođenja zakona i neophodnost da Srbija donese novi zakon o slobodi okupljanja, pohvalio usvajanje zakona o udruženjima i o volontiranju, ali i ukazao na potrebu da se što je moguće češće organizuju javna slusanja tokom donošenja zakona.

Kipreos je dodao da je pozitivna činjenica što je Vlada Srbije donela odluku o osnivanju Kancelarije civilnog društva.

Šefica Misije Saveta Evrope u Srbiji Antje Rotemund podsetila je na dugogodišnje iskustvo te organizacije u okupljanju civilnog sektora i aktivnostima u stvaranju partnerstva i održive saradnje na ostvarivanju evropskih vrednosti.

Ona je navela preduslove koji stimulišu okruženje za razvoj civilnog društva, među kojima je podvukla resurse, strukturu društva i povoljno zakodavstvo, kompetentnost, motivaciju...

Na skupu u Domu Narodne skupštine o primerima iz dobre prakse govorio je Igor Vidačak iz Ureda za udruge Vlade Hrvatske, o institucionalnom okviru i ulozi Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Ivana Ćirković, a o značaju civilnog društva u procesima donošenja odluka Miljenko Dereta iz Građanskih inicijativa.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Dejanović: Nedostaju obavezujući modeli komunikacije

Izvor: S media, 29.Sep.2011

Srbiji još uvek nedostaju formalni, institucionalni i obavezujući modeli komunikacije, izjavila je danas predsednica Skupštine Srbije Slavica Ðukić Dejanović otvarajući skup posvećen razvoju civilnog društva. ..Civilno društvo i državne institucije potrebni su jedni drugima u izgradnji demokratije,...

Nastavak na S media...

DEJANOVIĆEVA POZVALA NA TOLERANCIJU U NEDELJU

Izvor: Kurir, 29.Sep.2011

BEOGRAD - Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović pozvala je danas građane Srbije da i u nedelju, 2. oktobra, za kada je u Beogradu zakazana "Parada ponosa", poštuju različitosti među ljudima..."Možda je najbolje da se oni, koji ne razmišljaju kao mi koji podržavamo LGBT populaciju,...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.