Čistka u vrhu SPC

Izvor: Press, 09.Nov.2012, 23:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Čistka u vrhu SPC

Prvi odlazi Vasilije Kačavenda, za njim Filaret, Pahomije, Jefrem, Lavrentije... ... Ugled - Patrijarh i episkopi u koje ima najviše poverenja doneli odluku da sklone sve koji su na bilo koji način doprineli narušavanju ugleda crkve

Narednih meseci sprema se velika čistka vladika za koje je u vrhu SPC procenjeno da su na ovaj ili onaj način doprinele narušavanju ugleda crkve i kreiranju negativne slike u javnosti.

Kako Press saznaje iz izvora bliskih vrhu >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << SPC, prvi na spisku je vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije, koji je primoran da se penzioniše, a slična sudbina narednih meseci čeka i vladike Filareta, Pahomija, Jefrema i Lavrentija.

Sinod SPC, a posebno patrijarh Irinej, odlučni su da raščiste sve što je crkvu dovodilo u negativan kontekst i u sklopu toga je prinudno penzionisanje vladike zvorničkog-tuzlanskog Vasilija Kačavende samo početak.

Primoran da potpiše

- Vladika Vasilije je zapravo bio primoran da navodno iz zdravstvenih razloga, pred proširenim sastavom Sinoda SPC u Patrijaršiji, potpiše da će u narednih nekoliko meseci otići u penziju. On je dva dana boravio u Beogradu, a odluku o povlačenju sa čela eparhije Sinodu je saopštio prošlog utorka. Patrijarh Irinej je procenio da više ne može da se žmuri pred pričom o kontaktima vladike Vasilija sa sumnjivim okruženjem, kao i o novcu i luksuzu u dvoru - objašnjava sagovornik Pressa.

Trebalo je i ranije

Promene u vrhu SPC podržava i profesor Filozofskog fakulteta u Banjaluci i dobar poznavalac crkvenih prilika Miodrag Živanović.

- Vladika Vasilije svojim ponašanjem godinama unazad ruši ugled crkve i mnogo ranije ga je trebalo penzionisati - navodi Živanović za Press.

Vladika Vasilija nije hteo puno da komentariše.

- Ne želim da pričam o tome. Episkopi ne smeju da daju saopštenja i izjave, to može jedino Sinod, odnosno portparol SPC - rekao je Kačavenda za Press.

Međutim, odgovor na naše pitanje da li mu je zdravlje zaista ugroženo otkrio je mnogo više:

- Bole me noge i otežano se krećem, ali to me ne sprečava da izvršavam mnogobrojne eparhijske obaveze - rekao je vladika Vasilije, odbivši da komentariše zvaničnu verziju da je iz zdravstvenih razloga penzionisan.

- Sve zna vladika bački Irinej. On je prava adresa za odgovor - poručio je vladika.

Sa pomenute adrese nešto kasnije stiglo je saopštenje u kome se tvrdi je vladika Vasilije sam zatražio ostavku zbog ozbiljno narušenog zdravlja, uz napomenu da je tu ostavku Sinod načelno prihvatio, ali ga je zamolio da, uprkos teškoćama, rukovodi eparhijom do redovnog zasedanja Sabora SPC u maju 2013.

Verski analitičar Živica Tucić kaže da mu se čini da ima malo nelogičnosti u saopštenju.

- Ukoliko je vladici Vasiliju toliko narušeno zdravlje, onda nije humano da mu Sinod nameće obaveze koje mogu dodatno da ga ugroze. Mislim da crkva želi da se sve ove promene u vrhu obave bez većih potresa i zato u javnost izlazi sa ovakvim saopštenjem. Moja saznanja ukazuju da patrijarh Irinej ima i volje i snage da se oslobodi vladika koji kompromituju ugled crkve - kaže Tucić za Press.

Poštovanje pravila

I profesor sociologije kulture i religije na Fakultetu za medije i komunikacije Zoran Avramović smatra da u okviru određenih grupa moraju da postoje vrednosni sistemi.

- To se posebno odnosi na crkvu. Postoje norme i granice koje pojedinac unutar nje mora da poštuje kako bi se zaštitio integritet institucije. Ukoliko pojedinac krši te norme ili vrednosne sisteme, prirodno je da ti problematični članovi, pa bili oni i episkopi, moraju da se uklone.

Izvor Pressa iz vrha SPC kaže da je baš to i razlog što je Sinod odlučio da kompromitovane vladike na saboru u maju „pusti niz vodu":

- Sličan scenario pripremljen je već i za vladike Pahomija i Filareta, koji će se prvi naći na tapetu, a za njima i još nekolicina velikodostojnika.

Nastavak na Press...



Povezane vesti

Na pomolu velika čistka u vrhu SPC

Izvor: BanjalukaLive.com, 10.Nov.2012, 00:02

Prvi odlazi Vasilije Kačavenda, za njim Filaret, Pahomije, Jefrem, Lavrentije.. Narednih mjeseci sprema se velika čistka vladika za koje je u vrhu SPC procijenjeno da su na ovaj ili onaj način doprinijele narušavanju ugleda crkve i kreiranju negativne slike u javnosti. Prvi na spisku je vladika...

Nastavak na BanjalukaLive.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.