Aprilski mraz UNIŠTIO VOĆNJAKE, a situacija će tek biti ZABRINJAVAJUĆA

Izvor: Blic, 20.Apr.2017, 11:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Aprilski mraz UNIŠTIO VOĆNJAKE, a situacija će tek biti ZABRINJAVAJUĆA

Direktor Sektora za poljoprivredu Privredne komore Srbije Žarko Galetin izjavio je danas da je sneg u aprilu najviše štete naneo bobičastom i jagodičastom voću - malinama i jagodama, ali da su na ovakve vremenske prilike veoma osetljive i trešnje i kajsije.

- U onim predelima gde kasni vegetacija, gde je sada počelo cvetanje tu će šteta biti manja, dok u onim ravničarskim predelima gde je ranije počela vegetracija tu će šteta biti veća. U ovom trenutku ne može se >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << znati kolika je šteta - rekao je Galetin gostujući na RTS.

On je pojasnio da će veliki problem i još veća šteta biti ukoliko dođe do mraza i on potraje nekoliko dana.

Galetin ipak veruje da će malina biti dovoljno da se podmire potrebe srpskog tržišta, ali i da se izveze.

- Verujem da hoće biti maline za izvoz jer se suoačavamo i sa veliki prelaznim zalihama od prošle godine. Neće biti kao prošle godine, ali biće - smatra on.

Povećanje cena očekivano

Upitan da li će smanjen prinos voća uticati na cene na pijacama on je rekao da pijaca odmah odreaguje te da može doći do povećanja cena.

- Očekivani manji rod ovog voća može da ima za implikaciju povećanje cena, ali na svetskom tržištu, tu se moramo upodobiti sa svetskim cenama - naglasio je Galetin.

Govoreći o pomoći države on je rekao da za početak treba da se uradi precizna procena štete i da država može da subvencioniše osiguranja useva, da participira u delu triškova.

Najvažnije je, nastavlja on, da država stimuliše one mere zaštite koje deluju kao preventiva - potivgradne mreže, sistemi za orošavanje.

Gubici i do 80 odsto

Stručnjaci upozoravaju da bi gubici u voćnjacima mogli bi da budu i do 80 odsto ako temperatura nastavi da pada ispod minus 3,5 stepeni Celzijusa, piše današnja "Politika".

Republički hidrometeorološki zavod upozorio je juče da bi jutarnji mrazevi u Srbiji mogli da potraju sve do 24. aprila. Ako se prognoze obistine stručnjaci kažu da će ovo biti teška godina za domaće voćare, ali i Srbiju kojoj izvoz voća donosi značajne prihode. Za kupce to će značiti više cene na pijacama i neizostavni rast uvoznog voća.

Jedan hladni talas, krajem marta, već je pogodio delove zemlje i praktično „pokosio” zasade. Posebno trešanja u ravničarskim krajevima. Izmrzle su i breskve, kajsije i pojedine sorte šljiva i jabuka. Lokalni mediji javljaju da je sneg u zapadnim krajevima zbog lomljenja grana naneo velike štete malinjacima, posebno u okolini Ljubovije.

– Gubici u voćnjacima mogli bi da budu i do 80 odsto ako temperatura nastavi da pada ispod minus 3,5 stepeni Celzijusa – upozorava profesor Zoran Keserović, jedan od najvećih stručnjaka za voćarstvo. Na nekim lokalitetima juče je zabeleženo i minus 3,8 stepeni. U slučaju da se takav mraz nastavi imaćemo, kaže, značajno oštećenje svih voćnih vrsta a posebno onih čiji su plodovi u fazi zametaka.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.