Uljarević: Teško povratiti povjerenje u izborni proces

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 04.Maj.2016, 15:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uljarević: Teško povratiti povjerenje u izborni proces

Za Daliborku Uljarević iz Centra za građansko obrazovanje cijela priča o potpisivanju Sporazuma o održavanju fer i slobodnih izbora je pokazala nejedinstvo opozicije i radikalizovala odnose unutar tog bloka.

Ona u intervjuu za RSE kaže da, ipak, očekuje da će doći do smirivanja tenzija i da će opozicija na izbore izaći sa pozicija u Vladi sa kojih će moći da spriječi moguće zloupotrebe tog procesa.

Uljarević: Nije to posve neočekivano. Naime, od >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Slobodna Evropa << početka ovog procesa i pogotovo nakon oktobarskih protesta jasno je da će Demokratski front (DF) ići na sve opcije krajnje radikalizacije svog političkog izraza kao predizborne platforme za koju su se opredijelili. To uključuje odbijanje dijaloga kao modela prevazilaženja političke krize i postavljanje opozicionog totema ispred Skupštine, odnosno proglašavanje sebe kao jedine prave opozicije.

Jedino iznenađenje jeste SNP jer, i pored brojnih promjena u pristupu SNP-a, njihova konačna odluka je takva da oni ni u kojoj varijanti iz nje ne mogu izaći kao pobjednici, ma šta Milo Đukanović odlučio prilikom koncipiranja konačnog sastava buduće Vlade koja uključuje opozicione predstavnike.

Takođe, ona SNP stavlja u poziciju u kojoj ovoj partiji više niko neće vjerovati jer pokazuje da nije spremna za dogovor koji je u širem interesu i koji uvažava realnost, a svakako šteti i ovim političkim partijama koje su iznijele najveći teret u pregovorima i koje sada treba da uđu u Vladu, sa ili bez SNP-a.

Uljarević: Mislim da ne, jer smo mi već došli do faze u kojoj su oni radikalizovani do krajnje mjere. Mislim da u nekoj perspektivi mi treba da očekujemo snižavanje tenzija među onima koji mogu još uvijek da nađu zajednički jezik.

Uljarević: Ja ne bih rekla da se povjerenje lako vraća, posebno kada je riječ o sistemima višedecenijskih zloupotreba kao što je to slučaj sa Crnom Gorom. Ali, od nečega se moće početi i zato je iznimno važan bio dijalog vlasti i onog dijela opozicije koja se odlučila na ovaj prilično rizičan, netipičan i za crnogorske prilike još uvijek nepopularan pristup rješavanja problema.

Ovdje je važno da se pokaže jedan drugačiji pristup, da se odrede srednjoročni prioriteti i na nekoliko pažljivo odabranih primjera pokaže da se izborni proces u određenoj mjeri može iskontrolisati kao i da vlast može imati jedno pristojno lice.

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Slobodna Evropa. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Slobodna Evropa. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.