Srbija druga u Evropi po broju umrlih od raka dojke

Sistem zdravstvene zaštite pokrenuo je i omogućio obavljanje preventivnih pregleda i onda kada se same žene samostalno ne sete da dođu, izjavila je v.d. direktora Instituta za javno zdravlje "Batut" Verica Jovanović.

"Radi se o potpuno besplatnim pregledima koji se mogu dobiti u domovima zdravlja, u ustanovama gde se nalaze mamografi, u Beogradu se to može učiniti u više od 10 Domova zdravlja", rekla je Verica Jovanović, povodom obeležavanja 20. marta, Nacionalnog dan borbe protiv raka dojke.

Tu se, kaže Jovanovićeva, govori o ženskom zdravlju, podvlači da je samo zdrava žena srećna žena i poručuje da upravo iz tog razloga "Batut", Ministarstvo zdravlja, mreža institucija danas poručuje da treba pozvati sve žene da urade mamografiju, da se obrate lekaru i obave preventivni pregled.

"I da nađu to kratko vreme, jedan dan i obezbede sebi sigurnost, kako se ne bi u kasnom stadijumu otkrile bolesti. Ukoliko se oktrije rak dojke u veličinama koje su manje od dva centimetra, prognoza same terapije i lečenja daleko je bolja", ističe Jovanovićeva.

Prema njenim rečima, u našoj zemlji, Instituti i zavodi za javno zdravlje intenzivno rade na promovisanju veoma značajne strategije - prevencije ranog otkrivanja raka dojke, sa zadatkom da upravo prenesu poruku ženama da jednom tokom godine treba odrediti dan za zdravlje.

"To podrazumeva da, ako smo u životnoj dobi od 50 do 69 godina, jednom u dve godine uradimo mamografiju, a mlađe žene svakako ne treba da zaborave preventivni pregled, odnosno Papanikolau pregled, kojim se i otkriva i sprečava nastavak raka grlića materice", podvlači Jovanovićeva.

Kako je dodala, Nacionalni dan borbe protiv raka dojke, na teritoriji Srbije obeležava se peti put, a ističe da razlog za pojačane preventivne aktivnosti i pozive na dan za zdravlje, upravo leži u "opterećujućim" podacima, koji govore da se i po obolevanju i po smrtnosti rak dojke nalazi na prvom mestu kod naših žena, na teritoriji naše zemlje.

"Prema broju umrlih od raka dojke, Srbija se nalazi na drugom mestu, odmah iza Makedonije i upravo su to podaci koji su sistemu zdravstvene zaštite dali jedan veoma ozbiljan i odgovoran zadatak, da pokrene i omogući obavljanje preventivnih pregleda i onda kada se mi žene ne setimo samostalno da dođemo i obavimo taj pregled koji nam pruža sistem zdravstvene zaštite na koji imamo pravo", rekla je Jovanovićeva.

Epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje Nevenka Pavlović rekla je da su suština i značaj preventivnih pregleda potpuno jasni, mada da se i dalje trude da, osim samog pozivanja, objasne ženama značaj, koliko to generalno može da im pomogne u životu.

"Ako se redovno dolazi na preglede, svaki sledeći pregled nije više toliki stres. Osoblje domova zdravlja poziva žene za preglede, zakazuje ih, a suština je približavanje znanja o značaju pregleda, a ne neko ubeđivanje", kaže Pavlović.

Osam domova zdravlja u Beogradu uključeno je u akciju, žene sa osam beogradskih opština su pozivane i pozivaju se i dalje na preventivne preglede, za rano dijagnostifikovanje promena koje mogu biti i na dojci.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво