Skot: Vraćanje oduzete imovine za nas važno pitanje

Ambasador SAD Kajl Skot posetio je Agenciju za restituciju i istakao dobru saradnju sa tom institucijom, navodeći da je pitanje vraćanja oduzete imovine za tu zemlju od velikog interesa.

Skot je, posle obilaska agencije, novinarima rekao da saradnja sa tom institucijom traje već godinama i da je pitanje restitucije važno za SAD zato što ima mnogo američkih građana srpskog porekla kojima je oduzeta imovina u vreme i posle Drugog svetskog rata.

"Imamo veliki interes za vraćanje te imovine i američki građani znaju da u direktoru agencije Strahinji Sekuliću imaju prijatelja, koji je u svom radu fer i transparentan, iako nisu uvek zadovoljni rešenjem", rekao je Skot.

Ambasador SAD je naveo da je sa Strahinjom Sekulićem razgovarao o specifičnosti pitanja aktuelnog zakona i mogućnosti rešavanja pitanja porodičnih korporacija i poljoprivrednog zemljišta, za koje je rekao da su još otvorena.

Tema razgovora, naveo je Skat, bio je i novi Zakon o otklanjanju posledica oduzimanja imovine žrtvama holokausta koje nemaju živih zakonskih naslednika, ocenjujući da je taj propis uzor za ovaj region.

"Zadovoljni smo tim zakonom koji se već sprovodi", rekao je Skot, navodeći da je imao interesantan razgovor sa Sekulićem tokom prve posete Agenciji za restituciju.

Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić rekao je da je Skot dao podršku agenciji i upoznao se sa njenim radom.

"Time je dao podršku ne samo agenciji, nego i Vladi Srbije i celoj državi, da ono što mi radimo pokazuje da znamo da radimo i najsloženije poslove, da smo uspešni i da ćemo u tome uvek imati podršku", rekao je Sekulić.

Govoreći o vraćanju oduzete imovine, Sekulić kaže da je crkvena restitucija pri kraju i da je rešeno skoro 88 odsto zahteva.

Kada je reč o građanskoj restituciji, Sekulić navodi da je doneto 55 odsto prvostepenih odluka od ukupnog broja zahteva, te da je na osnovu Zakona o otklanjanju posledica oduzimanja imovine žrtvama holokausta koje nemaju živih zakonskih naslednika, Jevrejskoj zajednici vraćeno 14 vrednih poslovnih prostora u Beogradu.

Agenciji za restituciju podneto je više od 78.000 zahteva za vraćanje oduzete imovine i obeštećenje, a do danas je rešeno 42.000 zahteva ili 55 odsto od ukupnog broja podnetih zahteva.

Prema podacima agencije, bivšim vlasnicima je vraćeno 3.867 poslovnih prostora, 684 stana i 733 zgrade što čini ukupno 5.284 objekata ukupne površine oko 459.000 metara kvadratnih.

Takođe, vraćeno je i nešto više od tri miliona metara kvadratnih neizgrađenog gradskog građevinskog zemljišta, 37.627 hektara poljoprivrednog zemljišta, kao i 35.486 hektara šuma i šumskog zemljišta.

Za sada je vraćeno 95 odsto objekata (poslovni prostor, zgrade i stanovi) od ukupnog broja objekata za koje je moguća restitucija u naturalnom obliku.

Na osnovu Zakona o otklanjanju posledica oduzimanja imovine žrtvama holokausta koje nemaju živih zakonskih naslednika, za sada je podneto 67 zahteva za vraćanje oduzete imovine.

Za šest meseci primene tog propisa, Jevrejskoj opštini Beograd već je vraćeno 14 poslovnih prostora, jedan stan i jedna zgrada ukupne površine 1.021 metara kvadratnih. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво