EU: Kameron neće u utorak aktivirati član 50

Evropska unija ne očekuje da će britanski premijer Dejvid Kameron aktivirati mehanizam kojim se započinje proces pregovora o Bregzitu kada se bude sastao s ostalim liderima EU na samitu u utorak.

"U ovom trenutku ne očekujemo da će premijer Kameron u utorak aktivirati član 50", rekao je neimenovani evropski zvaničnik Rojtersu.

Na samitu u Briselu Kameron će informisati lidere EU o glasanju za izlazak iz Unije na britanskom referendumu.

Rojters navodi da ostali lideri EU u suštini shvataju zašto Kameron, koji je izjavio da će podneti ostavku i ostaviti aktiviranje člana 50 svom nasledniku, ne može da pokrene već u utorak proces koji traje dve godine.

Mehanizam izlaska iz Evropske unije regulisan je prvi put 2009. godine Lisabonskim sporazumom, odnosno članom 50. tog sporazuma, ali koji do sada nikada nije aktiviran.

Taj član definiše uslove dobrovoljnog izlaska iz EU, na šta ima pravo svaka država članica bez bilo kakvog posebnog opravdanja.

U stavu 1. tog člana navodi se da svaka država članica Evropske unije može da donese odluku o povlačenju u skladu sa svojim ustavnim odredbama.

Zvanična odluka još nije doneta, referendumski rezultati treba da budu potvrđeni i London treba zvanično da se obrati Briselu i da objasni svoje namere.

Za sada nije izvesno kada će se to dogoditi, pošto unutrašnje stvari u Velikoj Britaniji nisu tako jednostavne, naročito posle izjava koje stižu iz Škotske, ali i posle peticija za ostanak, najpre Londona, a zatim i kompletne Britanije u Evropskoj uniji.

Ipak, kada do toga dođe i kada London bude bio spreman da saopšti Briselu ššta su rekli građani Britanije, EU će sklopiti ugovor sa Britanijom, uz definisanje budućeg odnosa.

Ako tako odluči, London će morati sa Briselom da dogovori "ugovor o izlasku", koji će u ime Unije sklopiti Savet EU kvalifikovanom većinom, uz pristanak Evropskog parlamenta.

Stav 3. navodi da ugovori odmah stupaju na snagu, ako se postigne sporazum o povlačenju. Ako ne, posle dve godine je "razvod" zvaničan, ali Brisel može da produži taj rok.

U tom slučaju država koja se povlači nema nikakvu mogućnost učestvovanja u raspravama niti donošenja odluka koje se tiču nje upućuje stav 4., a stav 5. predviđa da bi "predomišljanje" značilo ponovni ulazak u proces pridruživanja, sa svim pregovorima i "stepenicama" koje treba da pređe svaka druga država koja želi da postane kandidat za članstvo u EU.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво