Obeleženo 75 godina od dolaska jugoslovenskih interniraca u Norvešku

U norveškoj opštini Saltdal, u mestu Botn, gde se nalazi najveće sabirno groblje u Severnoj Norveškoj, u čast jugoslovenskim zatvorenicima interniranim tokom Drugog svetskog rata u Norvešku, vence su na spomen-ploču položili norveški kralj Harald Peti i ambasadorka Srbije u Norveškoj Suzana Bošković-Prodanović.

Vence su nosili troje unuka zatvorenika koji je preživeo logor u Norveškoj, Maja, Luka i Iva Dimitrijević, uz tradicionalnu narodnu pesmu "Tamo daleko", u izvedbi Jasmine Kozić iz Niša, koja danas živi u Norveškoj, saopštila je Skupština AP Vojvodine.

Veliki broj prisutnih gostiju iz Norveške i Srbije, kao i predstavnike udruženja prijateljstava dve zemlje, pozdravila je predsednica Parlamenta Okruga Nordland Sonja Stin, još jednom ističući značaj održavanja ovih veza i njihovo prenošenje na buduće generacije.

Tokom ceremonije je istaknuto da je u Norveškoj život izgubio 2.081 zatvorenik, dok je na ratnom groblju u Botnu sahranjeno ukupno 1.911 zatvorenika.

Oni su prinudno radili na izgradnji puta, danas poznatijeg kao "Krvavi put", a norveško lokalno stanovništvo pomagalo je ratnim zarobljenicima koliko god je to bilo u njihovoj moći.

Prijateljstvo koje je tada nastalo između zarobljenika i lokalnog stanovništva nastavljeno je kroz saradnju opština i gradova iz Pokrajine Norland i Republike Srbije i njihovo bratimljenje.

Poslednjeg dana u nedelji obeležavanja 75. godina od dolaska jugoslovenskih zatvorenika u Norvešku, gosti iz Srbije će zajedno sa domaćinima otkriti spomen ploču na mestu bivšeg zatvoreničkog kampa u Usenu.

Oni će odgledati projekciju dokumentarnog filma "Krvavi put" i okupiti se na vrhu planine Korgfjelet u znak mira, gde će predstavnici Društva prijateljstva Norveška – Zapadni Balkan takođe otkriti spomenik nastradalima.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
23° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво