Potrebna podrška za zapošljavanje mladih iz domova

Uspostavljanje sistema na nacionalnom nivou za praćenje mladih koji napuštaju domove i hraniteljske porodice i obezbeđivanje finansijske podrške u prvoj godini po izlasku na tržište rada ključne su preporuke učesnika konferencije "Kako odgovoriti na potrebe zapošljavanja mladih u riziku".

Projektna menadžerka Fondacije SOS Dečja sela Srbije Aleksandra Grubin rekla je na konferenciji da je cilj projekta "Jaki mladi - Održiva socijalna inkluzija i ekonomska podrška mladima u riziku", koji traje do 2019. godine, da se 300 mladih do tada zaposli, a da 50 odsto od tog broja budu devojke.

"Naša uloga je da uz pomoć svih partnera pomognemo da se što bolje osamostale i da se oni što pre zaposle", rekla je Grubinova.

Ona je istakla da je projekat "Jaki mladi" počeo 2016. i da traje do 2019. godine, a da se sprovodi u partnerstvu sa nemačkom Fondacijom Herman Gmajner i lokalnim partnerima među kojima je i NALED.

Prema njenim rečima, ceo projekat finansira nemačko Savezno ministarstvo za privrednu saradnju i razvoj (BMZ).

"Jedan od bitnih ciljeva u kojima nam pomaže NALED je da se osnuje i udruženje mladih pošto imamo dosta udruženja na teritoriji Srbije, a nijedno nije osnovano od strane mladih koji su odrasli bez roditeljskog staranja", rekla je Grubinova.

Prema njenim rečima, 20 je dobilo iskustvo razgovora sa poslodavcima, 20 ima individualne razvojne planove, pet je završilo stručne obuke i dobilo novo zanimanje, troje je na stručnoj obuci, četvoro njih pohađa stručnu paksu, petoro razvija ideju za započinjenje sopstvenog posla, a isto toliko je zaposleno.

Na konferenciji je rečeno i ne postoji precizna evidencija koliko mladih na godišnjem nivou napusti sistem socijalne zaštite i da se oni susreću sa predrasudama i diskriminacijom okruženja i poslodavaca, što otežava zapošljavanje i uključivanje u društvo.

Rečeno je i da materijalnu podršku deci bez roditeljskog staranja po prestanku domskog ili porodičnog smeštaja trenutno obezbeđuje samo Grad Beograd, a da bi tu praksu trebalo primeniti i u drugim loklanim samoupravama.

Međutim, kako je istaknuto, neophodno je da ta pomoć traje punih godinu dana i da ne bude ukinuta u slučaju da u međuvremenu dođe do zasnivanja radnog odnosa, jer takva praksa demotiviše mlade da aktivno traže posao.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 29. април 2024.
21° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво