Miščević: Manjine nisu kamen spoticanja, već prednost Srbije

Šefica pregovaračkog tima Srbije sa EU Tanja Miščević izjavila je u Novom Sadu da su prava nacionalnih manjina bila mnogo godina u velikoj meri zanemarivana a da pozitivni rezultati u toj oblasti ne mogu doći preko noći.

"Ponekad rezultati neće moći da se osete odmah sutradan nakon što neka mera bude usvojena. Uvek treba imati u vidu da akcioni planovi nisu kraj, već početak puta u donošenju odgovarajućih mera", rekla je Miščevićeva na skupu "EU integracije i pitanje nacionalnih manjina u Srbiji".

Dodala je da su oblasti obrazovanja i informisanja na jezicima nacionalnih manjina "kamen spoticanja" u ovoj fazi pregovora i predmet posebne pažnje susednih država.

"Volela bih da se nacionalne manjine ne pominju kao kamen spoticanja, već kao bilateralna veza. Nacionalne manjine su najveći promoteri evropskog puta Srbije. To je prednost, a ne prepreka", navela je Miščevićeva.

Prema njenim rečima, "višedecenijska nepravda" o dostupnosti udžbenika na maternjem jeziku biće uskoro ispravljena i to će biti "tačka dobrog razvoja".

Ukazala je i da će u budućnosti biti jako mnogo govora o demokratskoj participaciji nacionalnih manjina.

"Ove teme će ući u fokus i prilikom rasprave o izmenama Zakona o nacionalnim savetima i Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina", rekla je šefica pregovaračkog tima Srbije.

Pomoćnik zaštitnika građana za nacionalne manjine Robert Sepi rekao je da u Srbiji ne postoji normativno definisana manjinska politika i dodao da je usvajanje akcionog plana prilika da se ta problematika uredi.

Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov rekao je da su manjine "most ali često i kamen spoticanja u pregovaračkom procesu podsetivši da se "u nekoliko navrata to dešavalo".

"Setimo se, 2012. godine Rumunija je blokirala članstvo Srbije u EU zbog pitanja statusa vlaške manjine, pa je potpisan sporazum da će se to pitanje rešavati. Kasnije, u dva navrata od strane Hrvatske je blokirano otvaranje poglavlja, a blokada je bila najavljena i od strane Bugarske", naveo je Popov.

Prema njegovim rečima, ako se manjine ne osećaju sigurno u Srbiji, onda se neće osećati ni pripadnici većinskog naroda.

Na okruglom stolu, koji je organizovao Centar za regionalizam, uz podršku nemačke fondacija "Hans Zajdel" govorila je i direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
26° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије