Nole veličanstveno, za 2:0

Srbija je iskoristila priliku i posle prvog dana ima rezultat od 2:0 protiv Sjedinjenih Američkih Država u prvom kolu Svetske grupe Dejvis kupa. Najbolji srpski teniser Novak Đoković savladao je Sema Kverija sa 3:1. Predhodno je viktor troicki savladao Iznera, takođe, sa 3:1.

Đoković, drugi teniser sveta, doneo je Srbiji drugi poen u duelu sa Amerikancima, pošto je pre njega Viktor Troicki pobedio Džona Iznera sa 3:1.

Samo početak meča bio je izjednačen. Američki teniser je poveo sa 2:1, zatim je Đoković osvojio narednih pet gemova i završio ovaj deo igre sa 6:2, a za 33 minuta.

U drugom setu Kveri, koji je 22. na ATP listi, iskoristio je opuštenost Đokovića i poveo sa 3:0. Amerikanac je imao priliku da povede sa 5:1 i brzo završi set, ali pošto je propustio teniser Srbije je preuzeo inicijativu i bez mnogo napora došao do izjednačenja od 4:4.

U nastavku, Kveri je ipak pokušao da dođe do pobede. U neizvesnoj završnici Amerikanac nije iskoristio 10 set lopti, a Đoković je došao do prednosti od 2:0 u setovima tek u taj-brejku. Samo ovaj deo igre trajao je jedan sat i 17 minuta.

Treći set teniser Srbije je dobro počeo, poveo sa 2:1 i kada se očekivalo da će brzo završiti meč, dopustio je protivniku da se razigra i da osvoji relativno lako ovaj set sa 6:2 i smanji prednost na 2:1 u setovima.

U četvrtom setu, konačno je Đoković odigrao u istom tempu od početka do kraja. Poveo je sa 4:1, Kveri je smanjio na 4:2, a drugi teniser sveta je zatim, posle još jednog izgubljenog gema, došao do pobede u meču. Meč je trajao tri sata i 25 minuta.

Đoković je posle meča rekao da je znao da ga očekuje težak meč.
"Na početku meča sam bio svestan njegovih kvaliteta, da će pružiti veliki otpor. Ljudi nisu svesni kako je teško promeniti podlogu. Poslednji put sam igrao na šljaci u julu ili avgustu. Imao sam dosta fizičkih problema. Pobedi se, međutim, ne gleda u zube", rekao je Đoković.

On je dodao da je najvažnije da je Srbija uzela dva boda prvog dana.
"Američki tim je pokazao da ima kvalitetne pojedince u singlu, a pogotovo u dublu, gde igraju braća Brajan koji su verovatno najbolji par koji je ikada igrao", rekao je Đoković.

Prema njegovim rečima, nije se ozbiljno povredio za vreme meča.
"Dejvis kup je specifično takmičenje i zahteva timski duh. Uspeo sam da smognem snage posle poraza u trećem setu i da dobijem meč", rekao je Đoković.

Selektor Dejvis kup reprezentacije Srbije Bogdan Obradović smatra da su Troicki i Đoković olakšali put Nenadu Zimonjiću i Janku Tipsareviću uoči dubl meča.

"Imamo veliku prednost, ali moramo da dobijemo još jedan poen. U svakom slučaju će biti naporno u dublu. Dobro smo pripremili Nenada i Janka i oni su spremni", rekao je Obradović.

Dejvis kupa nastavlja se danas kada je na programu dubl, u kome će se sastati Nenad Zimonjić i Janko Tipsarević sa Amerikancima - braćom Bobom i Majkom Brajanom. Ovaj meč počinje u 14.00 u "Beogradskoj areni", direktan prenos je na Drugom programu RTS-a.