Brnabić: U državnoj upravi i lokalu 19.500 zaposlenih manje

U poslednje dve godine broj zaposlenih u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi smanjen je za ukupno 19.500, a u 2017. biće odlučeno gde će se nastaviti sa otpuštanjem, a gde će moći da dođe i do zapošljavanja, izjavila je ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić.

Brnabićeva je objasnila da je, na osnovu razgovora sa Međunarodnim monetarnim fondom, u 2015. broj zaposlenih smanjen za 14.500, a u 2016. za još oko 6.500 i da je to učinjeno na način da nije ugrožen kvalitet usluga za građane i privredu.

"Juče smo imali razgovore sa MMF-om i imaćemo još jednom u oktobru, kada dolazi misija", rekla je ministarka.

Prema njenim rečima, u 2017. moraće da se promeni sistem linearnog smanjivanja, po kojem su, kako je navela, kažnjene one lokalne samouprave koje su ispoštovale odluku Vlade o racionalizaciji radnih mesta, a nagrađene one koje to nisu učinile.

"Neke jedinice lokalne samouprave ispoštovale su tu odluku i bile profesionalnije i od centralne vlasti, jer su racionalizovale upravu pre nego što je doneta odluka. Druge su imale mnogo više zaposlenih od onoga što je propisano odlukom, a mi smo 2015. odlučili da linearno smanjujemo za tri dosto u svim jedinicama. To nije trebalo da se dogodi, jer smo tako kaznili one koji su najprofesionalnije uradili svoj posao, a negde nagradili one koji nisu", objasnila je Brnabić.

Ove godine, u saradnji sa Ministarstvom finansija, biće doneta odluka koliko procentualno mora da se smanji broj zaposlenih, rekla je ministarka.

"Mi ćemo na osnovu analiza videti gde u lokalnim samoupravama može da se dopusti dodatno zapošljavanje, da dođe do maksimalnog broja, jer može da dođe do ugoržavanja usluga za građane i privredu ako nastavimo linearno smanjivanje broja zaposlenih. Tamo gde nisu poštovane odluke Vlade, tamo ćemo morati da sečemo oštrije”, poručila je Brnabić.

Zajednički do rešenja za parafiskalne namete 

Ministarka Brnabić izjavila je, povodom zakonskog uređenja parafiskalnih nameta koje ubiraju opštine, da će svi biti zadovoljni ukoliko se na njima bude radilo zajednički.

"Očekujem da će otpor biti samo ukoliko svi zajedno ne radimo na tim zakonima", rekla je Brnabićeva.

Zajedničkim radoma, kako je objasnila, podrazumeva da na nacrtima zakonskih i podzakonskih akata zajedno rade ministarstva, Stalna konferencija gradova i opština, Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj i pojedinačne lokalne samouprave, u kom slučaju očekuje zadovoljavajuće rešenje.

"Ako im objasnimo zašto mi nešto radimo, i koji su argumenti da radimo na taj način, i čujemo da li oni imaju primedbe na to, i kakva oni rešenja predlažu, verujem da ćemo onda doći do zajednički prihvatljivog rešenja", rekla je Brnabić.

Ona je dodala da to neće biti rešenja kojima će svi biti zadovoljni, ali je podsetila da se tako došlo i do konsenzusa o trenutnum izmenama zakona o finansiranju lokalnih samouprava kojima su, kako je rekla, nekako jednako zadovoljni i nezadovoljni i država i lokalne samouprave.

"Nadam se da će i oko ovog važnog zakona, Zakona o naknadama, biti konsenzusa, jer taj zakon treba da pojača predvidivost poslovanja u Srbiji. To će dovesti do većeg broja malih i srednjih preduzeća, time i više investitora i izvorniih prihoda za lokalne samouprave, i onda će oni sami više zarađivati za sopstveni budžet", zaključila je Brnabićeva. 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара