Ekološke kuće - troškovi niži, a prostor zdraviji

Sve više ljudi u Srbiji se opredeljuje za gradnju ekoloških kuća. Oni koji se odluče za takav stambeni prostor mogu da biraju između savremene-montažne eko kuće i gradnje po uzoru na tradicionalnu srpsku kuću. I jedni i drugi mogu da računaju na niže troškove i zdraviji životni prostor. Na izgradnju ekoloških objekata obavezuju nas i evropska pravila.

Da bi kuća imala prefiks eko, najmanje 85 odsto materijala od kojih je sagrađena mora da bude prirodnog porekla. Savremena arhitektura kaže da je ekološka gradnja budućnost. Iste vrednosti nalazimo i u nasleđu.

Tradicionalna srpska kuća građena je od materijala iz neposrednog okruženja. Stručnjaci kažu da je energetski efikasna, obnovljiva, da ima bolju izolaciju od klasične gradnje da je tolerantnija na pomeranje tla, a da se posle poplava lakše obnavlja i da ne zadržava vlagu i buđ.

Inženjer Slavoljub Zakić iz Udruženja Tradicionalne srpske kuće kaže da su apsolutno bezbedne.

"Ja ću samo podsetiti na podatak da su 1981. godine, kada je bio zemljotres na Kopaoniku, kuće bile tradicionalne gradnje i ni jedan građanin nije poginuo, one su bezbedne, ekološke i zdrave", kaže Zakić.

I savremena arhitektura se okreće ekologiji, napušta tehnološke inovacije i potstiče proizvodnju prirodnih materijala.

Arhitekta Vladimir Lovrić kaže da je svet preplavljen potrebom da se zida od slame, od čepića, od blata, od drveta.

Lovrić ističe da priordni materijali ne sakupljaju prašinu, ne sakupljaju alergene, a da je savremena gradnja zaptivena, hermetična i da ne diše.

Montažne ekološke kuće mogu da se kupe za oko 250 evra po kvadratnom metru, što je za trećinu manje u odnosu na klasičnu montažnu gradnju. Proizvođači kažu da može da traje 100 godina. Stručnjaci smatraju da bi valjalo da država subvencionše ovakvu gradnju, budući da nas na to obavezuju i evropska pravila.

"Srbija mora da ide u tom pravcu da vodi računa i o energetskoj efikasnosti i o energetskim materijalima obzirom da mi danas trošimo preko 42 odsto energije u domaćinstvu. To je nešto što je obavezujuce da pređemo na druge modele arhitekture to je ta takozvana zelena arhitektura ili zelena ekološka gradnja", kaže Siniša Mitrović iz Odbora za ekologiju PKS.

Evropska unija će posle 2020. godine dozvoli gradnju samo ekoloških ili nultih kuća, poslovni objekti biće obavezni da izjednače proizvedenu i potrošenu energiju već od 2018. godine.

Eko frendli, enerdži stejnbl - zvuči važno i moderno ali sve to već imamo u svojoj tradiciji. Narodna gradnja podrazumeva upotrebu, kamena, blata, drveta i svega onoga što možemo da nađemo u neposrednom okruženju. 

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
17° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се