Hoće li Telekom izdržati trku sa konkurencijom?

Tri meseca posle još jedne neuspele prodaje Telekoma, Vlada stavlja znak pitanja na odluku da se ne prihvati jedna od šest pristiglih ponuda koja se, kako je tada rečeno, posebno izdvajala. Šta se dešava u kompaniji i da li je Vlada donela najavljeni program uz koji bi ta kompanija mogla da preživi do naredne prodaje za dve do četiri godine?

Telekom posluje s profitom, ali da bi ostao u igri s konkurencijom mora da smanji broj zaposlenih, promeni način rada, više ulaže u infrastrukturu. To je rečeno u decembru, kada se odustalo od prodaje i najavljeno da će ubrzo biti donet Program za Telekom, ali još uvek ga nema.

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić kaže da Telekom može ići u dva pravca.

"Raspisivanje tendera za profesionalni menadžment ili raspisivanje tendera za prodaju manjinskog paketa akcija. Mi permanentno razgovaramo sa različitim subjektima u ovom procesu. Mi želimo da dođemo do najboljeg mogućeg rešenja", kaže Ljajić.

Da li se u protekla tri meseca nešto promenilo u Telekomu, RTS nije dobio odgovor od rukovodstva kompanije.

Predstavnici radnika kažu da rešenje nije u otkazima, jer nemaju previše zaposlenih.

Miroslav Joksimović iz sindikata u Telekomu smatra da država treba da zadrži pravo upravljanja u kompaniji.

"Ako treba da se izmeša kapital nek se izmeša, ali nek ostave pravo države da upravlja, jer je to veliki prihod za državu. Država je uvek dobijala od Telekoma. Evo dobija za sport, kulturu, umetnost, manifestacije, PIO", kaže Joksimović.

Upućeni kažu da je u decembru prevagnulo to što je većina građana protiv prodaje Telekoma, a ne ekonomski razlozi i podsećaju da su gotovo sve telekomunikacione kompanije u Evropi u privatnom vlasništvu.

Ekonomista Milojko Arsić smatra da treba razmotriti primenu alternativnog načina privatizacije.

"Na primer, da se ostvari privatizacija preko berze. Mogle bi da učestvuju i strane kompanije, ali bi većina bila u domaćem vlasništvu. Čini mi se da bi to narod više podržao", kaže Arsić.

Međutim, kako dodaje, u tom slučaju bi sredstva bila manja nego u slučaju prodaje strateškom partneru.

Da na priču o prodaji Telekoma nije stavljena tačka potvrđuju i nedavni razgovori premijera i čelnika Evropske banke za obnovu i razvoj.

Oni podržavaju privatizaciju Telekoma i još nekih državnih kompanija i ističu da Vlada treba da bude realna kada je reč o prodajnoj ceni i da ima u vidu dugoročnu korist koja može da dođe sa boljim upravljanjem preduzećem.

Број коментара 21

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво