Akcioni planovi za poglavlja 23 i 24 uskoro pred članicama EU

Generalni direktor u Direktoratu Evropske komisije za susedsku politiku i pregovore o proširenju Kristijan Danijelson izrazio je zadovoljstvo što će se Akcioni planovi za poglavlja 23 i 24 pristupnih pregovora uskoro naći pred državama članicama Evropske unije, saopšteno je iz Vlade Srbije.

Danijelson je o akcionim planovima za poglavlja 23 - Pravosuđe, borba protiv korupcije i osnovna prava i 24 - Pravda, sloboda, bezbednost danas u Beogradu razgovarao sa ministrima unutrašnjih poslova i pravde Nebojšom Stefanovićem i Nikolom Selakovićem, prenosi Tanjug.

Danijelson je naveo da će Izveštaj o napretku koji će biti predstavljen do kraja oktobra 2015, istaći napredak koji je Srbija učinila u ova dva važna poglavlja, dati određene smernice za dalje unapređenje, posebno u oblastima borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, navodi se u saopštenju.

U razgovoru je bilo reči i o migrantskoj krizi i ulozi EU i Srbije u rešavanju tog problema, o zloupotrebi mehanizma vizne liberalizacije i lažnim tražiocima azila, kao i o reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.Govoreći o povećanom prilivu migranata u zemljama EU i Srbiji, Danijelson je pohvalio rad Vlade Srbije i Ministarstva unutrašnjih poslova u rešavanju problema migrantske krize.

Prema njegovim rečima, Vlada Srbije i EU imaju zajedničko razumevanje situacije oko migranata i zalažu se za zajednički pristup u rešavanju ovog problema.

Ukazavši da će Evropska komisija nastaviti finansijski da podržava Srbiju u ovim aktivnostima, Danijelson je precizirao da je EU već spremila paket od 10 milona evra pomoći za Srbiju, koji će biti iskorišćen u skladu sa planom potreba koje je Srbija ranije dostavila Evropskoj komisiji.

Stefanović: Pomoć potrebna što pre 

Stefanović je naveo da je finansijska pomoć Vladi Srbije i Ministarstvu unutrašnjih poslova potrebna što je pre moguće, kako bi mogli istim intenzitetom, vodeći računa o troškovima usled ekonomske krize, da odgovore na sve izazove koje sa sobom nosi povećani migratorni pritisak na Srbiju.

"Svakodnevno se radi na uspostavljanju održivog sistema koji će pomoći u rešavanju ovog problema na srednji i dug rok, a sa druge strane pronalaze se nove mere koje će odvratiti lica iz Srbije da traže azil u državama EU, pre svega Nemačkoj, čime će se sprečiti ugrožavanje bezviznog režima za sve građane Srbije od strane pojedinaca", rekao je Stefanović.

Prema rečima ministra policije, te mere su usmerene na uspostavljanje mehanizma koji će omogućiti da lica koja zloupotrebe azil budu lišena socijalne pomoći u Srbiji.

Mere su, kako je objasnio Stefanović, usmerene i na striktno poštovanje Protokola o readmisiji sa Nemačkom uz promotivne kampanje koje se planiraju u saradnji sa tom zemljom i njenim ambasadorom u Srbiji, a kroz koje će se građanima objasniti da nije moguće, da kao tražioci azila, dobiju novac u Nemačkoj, jer je Srbija zemlja sigurnog porekla.

Govoreći o evropskim integracijama Srbije, Stefanović je precizirao da će Akcioni plan za Poglavlje 24 biti utvrđen na Vladi Srbije i izrazio nadu da će ga države članice pozitivno oceniti.

Govoreći o pravosuđu, Danijelson je pohvalio donošenje Zakona o zaštiti uzbunjivača i rekao da je potrebno da pravosudne institucije nastave reformu pravosuđa, kako bi bile spremne za otvaranja Poglavlja 23. Uzimajući u obzir oba akciona plana, Danijelson je istakao da se posebna pažnja mora posvetiti vremenskim rokovima koji su definisani za aktivnosti u tim planovima i njihovo dosledno ispunjavanje.

Selaković je istakao da je Evropska komisija potvrdila Akcioni plan za pregovore poglavlja 23, koji će sledeće nedelje u Briselu biti predstavljen Komitetu za proširenje Saveta Evropske unije.

Govoreći o aktivnostima u oblasti pravosuđa i borbe protiv korupcije, Selaković je ukazao da je završen nacrt novog Zakona o izvršenju i obezbeđenju, koji će ukoliko ga Narodna skupština usvoji, doprineti rešavanju problema starih izvršnih predmeta, kojih danas ima preko dva miliona.

On ja naveo da je za ovaj nacrt zakona sprovedena široka i dug javna rasprava, koja je dovela do gotovo stoprocentne saglasnosti svih interesnih grupa - privrede, izvršitelja, sudova, šire javnosti u vezi sa njegovim sadržajem.

Kada je reč o korupciji, Selaković je istakao da je Vlada na predlog Ministarstva pravde usvojila Strategiju istraga finansijskog kriminala, kao i da je u toku završna faza izrade Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog krimilana i korupcije, dok je u toku izrada Nacrta zakona o poreklu imovine.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
14° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара