Читај ми!

Satelitski snimci potvrđuju rušenje hrama u Palmiri

Satelitski snimci potvrđuju da je u sirijskom gradu Palmiri uništen još jedan drevni hram, saopštile su Ujedinjene nacije.

"Možemo da potvrdimo da je uništena glavna zgrada Belovog hrama, kao i niz stubova u neposrednoj blizini", saopštila je agencija UN za obuku i istraživanje Unitar, a prenosi Tanjug.

Unitar je objavio fotografije pre i posle jake eksplozije u Palmiri u ponedeljak ujutro, koje uklanjaju svaku sumnju da je 2.000 godina star Belov hram zaista uništen.

Na slici od 27. avgusta se jasno vidi uspravna, pravougaona struktura okružena stubovima, dok fotografije snimljene juče na istoj lokaciji prikazuju tek nekoliko stubova na rubu tog lokaliteta, navele su UN.

Borci Islamske države su prošle nedelje u Palmiri već uništili jedan manji hram, Bal Šamin, što potvrđuje najgora strahovanja međunarodne zajednice o namerama ekstremista kad je reč o Palmiri.

Džihadisti poslednjih meseci sprovode kampanju uništenja istorijskih lokaliteta na područjima Sirije i Iraka pod njihovom kontrolom, a sredinom avgusta su odsecanjem glave pogubili 82-godišnjeg bivšeg glavnog arheologa Palmire.

Sirijski aktivisti su u nedelju objavili da je Islamska država uništila Belov hram, jednu od najznačajnijih građevina iz antičkog doba na Bliskom istoku.

Palmiru su džihadisti zauzeli krajem maja, posle čega se pojavila informacija da su grad minirali, a u julu da su uništili nekoliko drevnih spomenika, uključujući na ulazu u muzej statuu Lava drevnoarapske boginje Alat, staru oko 2.000 godina.

Prema predanju, Palmiru je osnovao biblijski car Solomon i jedan je od najbogatijih gradova kasne antike, u oazi Sirijske pustinje.

Ruševine koje se protežu na tri kilometra na spisku su objekata svetske kulturne baštine Uneska.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
21° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара