Читај ми!

Usvojene izmene Zakona o hipoteci

Skupština Srbije usvojila izmene Zakona o hipoteci, koje predviđaju vansudski postupak namirenja iz vrednosti dobijene prodajom nepokretnosti pod hipotekom. Poslanici DS-a ocenili da se izmenama precizira "otimanje" imovine građana. Iz vladajuće koalicije uzvraćaju da su predstavnici bivše vlasti upropastili finansijski sektor.

17.10 - Poslanici izglasali izmene Zakona o hipoteci i sporazum sa NATO u okviru programa "Partnerstvo za mir".

16.30 - Skupština Srbije završila je raspravu o amandmanima na izmene Zakona o hipoteci. Sledi glasanje.

12.30 - Sednica parlamenta na čijem dnevnom redu su izmene Zakona io hipoteci počela je postavljanjem poslaničkih pitanja.

Izmene treba da dovedu do većeg stepena pravne i ekonomske sigurnosti učesnika u poslovima koji podrazumevaju uspostavljanje hipoteke, kao sredstva obezbeđenja potraživanja.

One će, kako veruje Vlada Srbije, omogućiti bolji položaj kreditora, zaštitu dužnika, ubrzavanje finansijske i privredne aktivnosti u zemlji i razradu i doradu jednog od klasičnih mehanizama građanskog prava.

Usvojenim izmenama se, pored ostalog, uređuje pitanje vansudske prodaje hipotekovane nepokretnosti, koja predviđa ili aukcijsku javnu prodaju ili prodaju nepokretnosti neposrednom pogodbom.

Predviđeno je da se nepokretnost, pre objavljivanja javnog poziva za održavanje aukcijske prodaje, može prodati neposrednom pogodbom, ali za vrednost koja ne može biti niža od 90 odsto procenjene vrednosti.

Među usvojenim izmenama je i da poverilac ima pravo da zahteva da mu dužnik pruži dodatno obezbeđenje sličnog stepena sigurnosti ako je zbog ponašanja, odnosno radnji vlasnika, vrednost predmeta hipoteke smanjena, a u slučaju da dužnik ne pruži dodatno obezbeđenje poverilac ima pravo da zahteva naplatu celog potraživanja iz vrendosti nepokretnosti bez odlaganja.

Tokom rasprave o amandmanima o predviđenim rešenjima, poslanici SNS-a su na kritike opozicije poručili da za njih nije prihvatljiva demagogija i da su upravo predstavnici bivše vlasti upropastili finansijski sektor.  

Šef poslanika DS Borislav Stefanović naveo je da se predloženim zakonskim izmenama precizira "otimanje" imovine građanima Srbije.

"Ovde ne vidimo zaustavljanje poverilačkih prava, već isključivo prava građana Srbije, koji su opterećeni hipotekarnim kreditima. Građani će ovim izmenama biti oštećeni. Ništa ne činite da tu praksu prekinete, da banke sputate, da im onemogućite flagrantno, neprekidno, olakšano, efikasno, precizno otimanje građana imovine", kategoričan je Stefanović.

Poslanik Pokreta za preokret Janko Veselinović navodi da zakon nije pisala Vlada Srbije, te da nije prvi put da ona "isporučuje" želje finansijskog sektora i moćnika koji upravljaju Srbijom.

"Ako ovaj zakon bude usvojen 100.000 fizičkih i pravnih lica koji imaju hipoteku biće stavljeni u poziciju da će ta hipoteka biti aktivirana sutra, da će moći da je aktiviraju poverioci bez obzira da li je potraživanje osnovano i bez obzira da li je to potraživanje isplaćeno", naveo je Veselinović, dodajući da će banke na tržište staviti sve što je pod hipotekom, jer građani ne mogu da plaćaju kredite.

Odgovor mu je stigao od naprednjaka, koji su naveli da su predstavnici bivšeg režima uništili banke, koje su delile kredite od po nekoliko miliona evra, a koji su bili garantovani "šupama", te da za njih nije prihvatljiva demagogija.

Poslanik te stranke Veroljub Arsić rekao je da je "nepristojno posipati se pepelom 2015. godine", te objašnjava da po sadašnjoj zakonskoj regulativi banka može da bez odluke nadležnog suda, na osnovu mišljenja svog veštaka, da umanji vrednost predmetne hipoteke.

"Na kreditnu sposobnost građana je uticao kurs dinara prema evru i oni koji nisu ništa uradili da odbrane kurs dinara prema evru sada pričaju da radimo u korist banaka. Danas je rata kredita, kada su u pitanju krediti uzeti u švajcarcima, ista kao juna 2012. godine", rekao je Arsić.

Poslanik Nove stranke Zoran Živković rekao je da važeći zakon treba promeniti, ali da predložene izmene nisu dobre, a imao je i primedbu na to što predloženi zakon u parlamentu danas "brani" ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Kori Udovički.

Živković smatra da Udovički nije upoznata, niti kompetentna za predloženi zakon.

Sporazum u okviru "Partnerstva za mir"

Poslanici su usvojili i sporazum država članica Severnoatlantskog ugovora i ostalih država učesnica u "Partnerstvu za mir" o statusu njihovih snaga, sa dodatnim protokolima.

Ministar odbrane Bratislav Gašić rekao je tokom skupštinske rasprave da je Srbija vojno neutralna zemlja i da ratifikacija sporazuma ne znači ulazak, niti približavanje Srbije NATO savezu.

Kako je poručeno tokom rasprave o ratifikaciji tog sporazuma, bez poziva Vojske Srbije nijedna druga vojska neće moći da prolazi kroz teritoriju Srbije, niti da koristi resurse naše vojske.

Ministar je precizirao i da država neće isporučivati pripadnika vojske državi u kojoj je protiv njega izrečena smrtna kazna, budući da smrtna kazna ne postoji u pravnom sistemu Srbije.

Ratifikacijom sporazuma će biti obezbeđeno korišćenje mehanizama međunarodne vojne saradnje kroz efikasnije sprovođenje procedure neophodne za učešće na međunarodnim vežbama u Srbiji i u inostranstvu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
23° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво