Читај ми!

Srbija i Kina vode politiku mira

Kina i Srbija teže da vode nezavisnu politiku i politiku mira, ne ugrožavajući bilo čiji teritorijalni integritet, kaže premijer Srbije Aleksandar Vučić, nakon potpisivanja 13 sporazuma između dve zemlje. Između Kine i Srbije postoji razumevanje o pitanjima od centralnog interesa, kaže premijer Kine Li Kećang.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić je, na zajedničkoj pres-konferenciji sa kineskim premijerom Li Kećangom u Palati "Srbija" posle bilateralnog susreta, zahvalio kineskom kolegi i kineskoj delegaciji.

"Srbija je ponosna što ima takvog gosta. Mislim da smo uspeli da pokažemo tradicionalno srpsko gostoprimstvo", rekao je Vučić.

Vučić je ocenio da Srbija i Kina imaju veoma dobre političke odnose, koje će unapređivati.

"Ma koliko bile različite, Srbija i Kina teže da vode nezavisnu politiku, politiku mira, da ne ugrožavaju bilo čiji teritorijalni integritet i odlično se razumemo i slažemo po svim ključnim i političkim pitanjima", rekao je Vučić.

Premijer Srbije se posebno zahvalio na donaciji vrednoj 35 miliona juana.

Prema njegovim rečima, sa kineskom Eksim bankom dogovoren je još povoljniji kredit za TE "Kostolac", sa produženim grejs-periodom sa pet na sedam godina, a kamata spuštena sa tri na 2,5 odsto.

Vučić je podsetio da su dve zemlje potpisale 13 sporazuma u najrazličitijim oblastima: od razmene najsavremenijih tehnologija do termoelektrana, ali i izvoza jagnjećeg mesa u Kinu.

"Smatramo da postoje značajne mogućnosti za prodor srpske robe na kinesko tržište, kao što je i kineska roba dobrodošla na srpsko tržište", naveo je Vučić.

Premijer Srbije se zahvalio što je kineski premijer pokazao veliko poštovanje prema Srbiji, što "poštuje opredeljenja, politiku i evropski put Srbije i što nas tretira onako kako bismo voleli da nas svi tretiraju – kao samostalnu, nezavistnu i slobodnu zemlju".

"To Srbije veoma ceni i poštuje", rekao je Vučić, ističući da će Srbija uzvratiti istom merom.

Li: Želimo da buduće generacije naslede naše prijateljstvo

Kineski premijer Li Kećang rekao je da mu je veliko zadovoljstvo što je, na poziv Aleksandra Vučića, posetio Srbiju.

"Postoji tradicionalno prijateljstvo dve zemlje. Dugo se zalažemo za poštovanje i ravnopravno tretiranje. U septembru, premijer Vučić je bio u Kini i moja poseta je uzvratna. Ako nešto ne uzvratimo onda to nije kulturno", rekao je kineski premijer.

Li Kećang je ocenio da su razgovori bili uspešni i da je postignut konsenzus o unapređenju i čuvanju svetskog mira i razvoja. Rekao je da između dve zemlje postoji poštovanje i razumevanje o pitanjima od centralnog interesa.

Istakao je da je reč o očuvanju sistema koji je uspostavljen posle Drugog svetskog rata, poštovanju nezavisnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

Govoreći o modernizaciji pruge Beograd - Budimpešta Li je istakao da je taj projekat veoma značajan jer će omogućiti ne samo povezivanje dve zemlje, već će podstaći privredu u regionu duž pruge.

Podsetio je da je na prošlogodišnjem Samitu u Bukureštu postignut dogovor između Kine, Mađarske i Srbije o modernizaciji pruge, na kojoj bi voz saobraćao 200 kilometara na čas umesto dosadašnjih 40.

"Na beogradskom susretu mogu reći da je postignuti dogovor već realizovan i postignut napredak, i da je projekat proširen na Makedoniju i Grčku", rekao je Li.

Kako je objasnio, povezivanjem železničke pruge Budimpešta- Beograd, ali i Beograd-Pirej, grčke luke, biće izgrađen takozvana "koneno-morska ekspresna linija" između Kine i Evrope.

"Izgradnja ove pruge neće doprineti samo produbljivanju saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, već i proširenju i obogaćivanju kineskih i evropskih odnosa", rekao je Li.

Kineski premijer je rekao i da njegova zemlja podržava evropske integracije Srbije.

"Želimo da naše prijateljstvo naslede buduće generacije", poručio je Li Kećang.

Prema njegovim rečima dogovoreno da se na osnovu međusovnog poštovanja unapređuje praktična saradnja u kulturi, turizmu, nauci, ali i obrazovanju.

"Već od sledeće godine kineska vlada će udvostručiti stipendije za studenete zemalja centralne i istočne Evrope, jer iskreno želimo u okviru toga da više srpskih studenata studira u Kini", rekao je Li.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво