Читај ми!

Međunarodna vanredna situacija zbog ebole

Svetska zdravstvena organizacija proglasila je međunarodnu vanrednu situaciju zbog ugroženosti javnog zdravlja epidemijom ebole u Zapadnoj Africi i pozvala međunarodnu zajednicu da uloži vanredne napore kako bi se širenje opake bolesti zaustavilo.

Epidemija ebole, koja je najobimnija i najdugotrajnija do sada, dovoljno je zabrinjavajuća da se proglasi međunarodna vanredna situacija, a Svetska zdravstvena organizacija je sličnu krizu proglasila u maju zbog dečje paralize, kao i 2009. zbog pandemije svinjskog gripa, prenosi AP.

Direktorka SZO Margaret Čen saopštila je danas da je odluka te organizacije "jasan poziv na međunarodnu solidarnost", ali je priznala da mnoge zemlje verovatno neće ni imati slučajeve obolelih od ebole, prenosi Tanjug.

"Zemlje koje su do sada pogođene jednostavno nemaju kapaciteta da se same bore sa ovoliko obimnom i kompleksnom epidemijom", ukazala je ona na konferenciji za novinare u Ženevi i pozvala međunarodnu zajednicu da "pruži podršku što je hitnije moguće".

Svetska zdravstvena organizacija je ranije ove nedelje sazvala ekspertski odbor kako bi procenio ozbiljnost tekuće epidemije.

Epidemija ebole počela je u Gvineji u martu i od tada se proširila na Sijera Leone i Liberiju. Za ovu bolest nema leka, niti vakcine, a stopa smrtnosti među obolelima iznosi oko 50 odsto.

Vlasti u Ugandi saopštile su da su registrovale prvi slučaj sumnje na ebolu u toj zemlji i da su putnika kod kog su primećeni simptomi, stavili u izolaciju u iščekivanju rezultata testova.

To je, ujedno, prvi slučaj koji je podvrgnut testu na ebolu u Istočnoj Africi. 

Uticaj odluke SZO je neizvestan, navodi američka agencija uz podsećanje da proglašenje slične odluke o međunarodnoj vanrednoj situaciji zbog dečje paralize još nije, kako izgleda, usporilo širenje tog virusa.

Na sastanku SZO prošle nedelje posvećenom stanju u vezi sa dečjom paralizom, eksperti su istakli da zemlje nisu u potpunosti primenile preporuke date u maju.

Centri za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti u SAD već su pružili odgovor na najvišem nivou kad je reč o eboli i preporučili građanima da ne putuju u Zapadnu Afriku, gde je virus odneo više od 900 života ove godine.

Prema najnovijim podacima SZO, u zapadnoj Africi je od početka godine od ebole umrlo 932 ljudi, a potvrđeno je da je 1.711 osoba inficirana ovom bolešću, uglavnom u Gvineji, Liberiji i Sijera Leoneu.

Od subote do ponedeljka širom zapadne Afrike potvrđeno je 45 smrtnih slučajeva od ebole, a humanitarne agencije, uključujući "Lekare bez granica", rekle su da je ova teška tropska bolest izmakla kontroli.

Ebola je otkrivena 1976. godine i dobila je ime po reci koja se nalazi u današnjoj Demokratskoj Republici Kongo. Bolest se prenosi kontaktom sa izlučevinama zaražene osobe kao što su krv, pljuvačka i znoj.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 25. мај 2024.
26° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије