Velike sile za nuklearno razoružanje

Savet bezbednosti usvojio rezoluciju o nuklearnom razoružanju. Sednicom predsedavao Barak Obama. Istorijski događaj jer je to prvi put da predsednik SAD predsedava sednicom najmoćnijeg tela svetske organizacije od osnivanja 1946. godine.

Prvi čovek Bele kuće, Barak Obama je upozorio da će narednih 12 meseci biti ključni period u svetskim naporima usmerenim ka kontroli nuklearnog naoružanja, nedugo nakon što su šefovi država i vlada petnaestočlanog tela usvojili rezoluciju kojom se poziva na nuklearno razoružanje.

"Narednih 12 meseci biće od apsolutno ključnog značaja za određivanje uspeha i ove rezolucije i naših napora da zaustavimo širenje nuklearnog naoružanja", rekao je Obama.

Savet bezbednosti je apelovao da se pojačaju napori usmereni ka zaustavljanju širenja nuklearnog oružja, podsticanje razoružanja i smanjivanja rizika od nuklearnog terorizma. Takođe, najmoćnije telo UN ponavlja rešenost da nastavi "borbu za sigurnijim svetom i stvaranje uslova usmerenih ka krajnjem cilju, svetu bez atomskog oružja".

Odluku Saveta bezbednosti pozdravio je generalni sekretar UN Ban Ki Mun, koji je usvajanje te rezolucije nazvao istorijskim trenutkom.

"Obamina sednica" peti je slučaj u istorji da se na sednici Saveta bezbednosti okupe šefovi država i vlada, a prva na kojoj se raspravlja isključivo o nuklearnom razoružanju. Prethodno, 1992. godine sednicom je predsedavao tadašnji britanski premijer Džon Mejdžor, dok se među učesnicima bili predsednici SAD i Rusije, stariji Džordž Buš i Boris Jelcin.

Posle usvajanja rezolucije i Obaminog govora, britanski premijer Gordon Braun zatražio je da se Iranu uvedu oštrije sankcije, o čemu su, svega dan ranije, na marginama generalne debate u UN razgovarali američki predsednik i njegov ruski kolega Dmitrij Medvedev.

Medvedev, nakon što je pozdravio odluku SAD da odustanu od razmeštanje protivraketnog štita u Poljskoj i Češkoj Republici, nije isključio mogućnost uvođenja novog, četvrtog po redu paketa kaznenih mera Iranu, založivši se da se rešenje nađe kroz pregovore koji 1. oktobra počinju u Ženevi.

Protiv kaznenih mera se, međutim, izjasnila Kina, koja je saopštila da "sankcije i pritisak ne treba da budu opcija, kao i da neće imati konstruktivni uticaj na tekuće diplomatske napore", javila je kineska agencija Sinhua.

Odmah nakon sednice Saveta bezbednosti, Iran je saopštio da pristaje na pregovore o nuklearnom razoružanju, upozorivši da će oni biti uspešni samo ukoliko sa dnevnig reda budu "skinuti nelegalni zahtevi", kakvi su postavljani prethodnih godina.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 22. мај 2024.
23° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара