Читај ми!

Sjedinjene evropske države, za i protiv

Stvaranje Sjedinjenih evropskih država bilo bi najbolje oružje protiv evroskeptika, kaže evropska komesarka Vivijen Reding. Izjava Redingove uvod je u prolećne izbore za Evropski parlament, a njena vizija stvaranja evropske superdržave bliska je mnogim činovnicima evropskih institucija. S druge strane, izaziva otpor i negativna reagovanja nacionalno opredeljenih političara.

Potpredsednica Evropske komisije i komesarka za pravosuđe Vivijan Reding ocenila je da bi "stvaranje Sjedinjenih evropskih država bilo najbolje oružje protiv evroskeptika" i najavila kampanju za ujedinjenje EU pod briselskom kapom.

"Moramo da izgradimo Sjedinjene evropske države sa Evropskom komisijom kao vladom i dvodomim parlamentom, Evropskim parlamentom i senatom sa predstavnicima država članica", rekla je Redingova, prenosi britanski Telegraf.

Prema njenom planu, Evropska komisija imala bi nadmoć u odnosu na nacionalne vlade država EU, dok bi evropski poslanici u EP imali prednost u odnosu na nacionalne predstavnike u zamišljenom budućem senatu, dok bi Evropski savet koji čine nacionalni lideri postao savetodavno telo.

Izjava Redingove uvod je u prolećne izbore za Evropski parlament, a njena vizija stvaranja evropske superdržave bliska je mnogim činovnicima evropskih institucija, dok istovremeno izaziva otpor i negativna reagovanja nacionalno opredeljenih političara.

Jedan od najpoznatijih evroskeptika u EP, Britanac Najdžel Faraž, prema očekivanju, tu izjavu je "dočekao na nož" ocenjujući da je reč o "centralističkom fanatizmu" i izrazio nadu da će građani reći "ne" takvom predlogu.

Svaki pokušaj uvođenja dodatnih ovlašćenja EK, praćen je posebno žestokom debatom u Velikoj Britaniji, a tamošnji nacionalno orijentisani političari poput Faraža isticali su više puta da su to pokušaji stvaranja ESSR-a, aludirajući na sličnost sa Sovjetskim Savezom.

Neimenovani briselski zvaničnik ocenio je da je "pretpostavka da Britanija napušta EU" pa zbog toga se britanska osetljivost na ova pitanja "uopšte ne razmatra".

Ideja o ujedinjenju evropskih članica u superdržavu nije nova, a njome se u prošlosti bavilo više pojedinaca i političkih organizacija.

Najpoznatiji je svakako francuski politički ekonomista i diplomata Žan Mone, koji je jedan od rodonačelnika ideje o EU čije je stvaranje počelo formiranjem Evropske zajednice za ugalj i čelik 1951. godine i britanskim odbijanjem da potpiše pristupnicu.

Četiri godine kasnije, nakon što je propao pokušaj stvaranja Evropske odbrambene zajednice, Mone je osnovao Akcioni odbor za Ujedinjene evropske države, što je pospešilo formiranje Evropske ekonomske zajednice 1958. godine.

U 21. veku idejom stvaranja Sjedinjenih država Evrope istakao se bivši belgijski premijer Gi Verhovstat, koji je 2005. godine nakon referendumskog odbijanja evropskog ustava u Francuskoj i Holandiji tvrdio da "Evropljani žele više Evrope".

On je napisao knjigu "Sjedinjene države Evrope" za koju je 2007. godine dobio "Evropsku književnu nagradu", prvu koja je ikada dodeljena.

Kao zamena za propali projekat ustava, u međuvremenu je stupio na snagu Lisabonski ugovor koji je usvojen posle mnogih peripetija i ponavljanja referenduma o njegovom prihvatanju u Republici Irskoj.

Protivnici stvaranja evropske superdržave kao jedan od argumenata navode činjenicu da nisu još sve evropske države članice EU, pa zbog toga ujedinjenje čitavog kontinenta još nije moguće, kao ni ukidanje nacionalnog suvereniteta.

Број коментара 21

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 29. април 2024.
° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво