Читај ми!

Dačić: Nikolić treba da dobije Nobela

Kandidat za Nobelovu nagradu bi trebalo da bude predsednik Tomislav Nikolić, kaže premijer Ivica Dačić, objašnjavajući da je sam Nikolić predložio razgovor sa Hašimom Tačijem. Treba da se traži kompromis u rešavanju problema koji postoji između Srpske pravoslavne crkve i Makedonske pravoslavne crkve, rekao Dačić.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić trebalo je da bude kandidat za Nobelovu nagradu, jer je on predložio razgovor sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem i stajao iza svega toga, rekao je premijer Srbije Ivica Dačić, reagujući na Nikolićevu izjavu da neće podržati njegovu kandidaturu za to međunarodno priznanje.

"Mislim da je Nikolić trebalo da kaže da ne podržava Tačija za Nobelovu nagradu, a formulacija da ne podržava Dačića je u skladu sa onim instrukcijama koje je meni davao kad god sam ga pitao šta da radimo u Briselu", rekao je Dačić.

Premijer je naveo da mu je Nikolić jednom prilikom rekao: "Nemoj da potpišeš, ali nemoj ni da odbiješ".

Dačić je napomenuo da se prihvatio veoma teškog zadatka da pregovara sa Tačijem i da ga niko nije pitao da li on to želi ili ne.

"Jednostavno se došlo do toga da je Tači neki predsednik vlade, mi tu vladu ne priznajemo, ali Nikolić je to predložio. On je tražio od mene da pregovaram sa Tačijem", objasnio je premijer Srbije za makedonsku TV Sitel.

Prema njegovim rečima, Nikolić se o tome dogovorio sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.

"Bukvalno je rekao - evo vam dvojice premijera, zatvorite ih u sobu i šta se oni dogovore ja ću da prihvatim", rekao je Dačić, ponovivši da on nije ni tražio da to radi, niti je, kako kaže, zbog toga bio politički srećan ili presrećan.

Ja sam u svemu tome učestvovao zbog Srbije, naglasio je Dačić, dodajući da pregovore sa Tačijem nije ni obavljao zbog Nobelove nagrade.

Na pitanje da li je spreman za Nobelovu nagradu, Dačić je odgovorio da o tome nije razmišljao, niti ga je o tome bilo ko konsultovao da li treba ili ne treba da se kandiduje.

"Ja nisam tražio Nobelovu nagradu, nisam ni radio za to, niti me to interesuje. Nisam tražio ni da se o tome izjašnjava ni Nikolić, niti bilo ko drugi, samo malo je nekorektno da se izjašnjava na takav način, da kada treba da se pregovara - onda mora da se pregovara sa Tačijem", rekao je Dačić.

Premijer je ponovio da mu je "draže što je kandidovan za Nobela nego za Hag" i dodao da ne veruje da će dobiti tu nagradu, niti da ga to interesuje.

Tražiti kompromis za rešenje problema dveju crkava

Ivica Dačić je rekao da treba da se traži kompromis u rešavanju problema koji postoji između Srpske pravoslavne crkve (SPC) i Makedonske pravoslavne crkve (MPC).

"Za crkve uopšte nije od značaja koliko će brzo ovozemaljska pitanja biti rešavana. Za nas, koji se bavimo ovozemaljskim stvarima, to izgleda ponekad presporo i ponekada se to odražava uopšte na odnose i na stvaranje jedne atmosfere koja je loša", ukazao je Dačić.

Upitan da li bi podržao inicijativu da se sastanu i razgovaraju poglavari dveju crkava, napomenuo je da ne zna ništa o crkvenim procedurama koje se tiču takvih susreta, ali da zna koliko je teško da se organizuje sastanak čak i među predstavnicima crkava koje se uzajamno ne osporavaju.

Premijer je kao primer naveo to da je dve godine bilo dogovarano da li će prvo poglavar Ruske pravoslavne crkve doći u Beograd ili će prvo poglavar SPC otići u Moskvu.  

SPC i MPC se decenijama spore oko statusa pravoslavne crkve u Makedoniji. MPC je 1950-ih godina od SPC, u čijem je sastavu bila, dobila autonomiju, a 1967. je proglasila autokefalnost.

MPC ne priznaje nijedna pomesna pravoslavna crkva, a SPC je smatra raskolničkom, dok u isto vreme sveštenici SPC nemaju dozvolu da rade u Makedoniji.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 28. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво