Читај ми!

Sećanje na ubijene u Varivodama i Gošićima

Obeleženo 18 godina od stradanja 16 civila srpske nacionalnosti u selima Varivode i Gošići, koji su ubijeni posle "Oluje" 1995. godine. Predsednik SNV-a u Hrvatskoj Milorad Pupovac upitao je kada će biti kažnjeni odgovorni za ubijene koji "nisu priznati kao žrtve rata i nema sećanja na njih".

U selima Varivode i Gošići u zaleđu Skradina danas je u organizaciji Srpskog narodnog vijeća (SNV) obeležena 18. godišnjica stradanja 16 civila srpske nacionalnosti, koji su ubijeni posle akcije "Oluja" 1995. godine. Predsednik Srpskog nacionalnog veća u Hrvatskoj Milorad Pupovac upitao je kada će biti kažnjeni odgovorni za te zločine.

Aktivisti civilnih organizacija, zajedno sa porodicama stradalih, u Varivodama su posadili su danas devet čempresa u spomen na devetoro ubijenih meštana. Potom je počast održana i u selu Gošići, gde je za sedmoricu ubijenih meštana otkriveno spomen-obeležje.

Na komemoraciji u Gošićima istaknuto je da je 27. avugsta 1995, nekoliko sedmica nakon vojno policijske akcije hrvatske vojske "Oluja", ubijeno sedmero starijih osoba.

Zločin u Varivodama dogodio se gotovo dva meseca nakon "Oluje", 28. septembra 1995. godine, kada je ubijeno devet seljana. Ni za jedan od ta dva zločina niko nije odgovarao.

Pupovac je, kako je saopšteno iz SNV-a, zatražio da hrvatskih vlasti odgovore kada će biti kažnjeni krivci za zločine, kao i oni koji su ih podsticali. Kada su u Hagu oslobođeni hrvatski generali, kazao je Pupovac, moglo je da se čuje da će počinitelji ovih zlodela biti kažnjeni, ali kazna, naveo je, ne stiže.

U saopštenju koje su preneli hrvatski mediji, navodi se da u Gošićima ni za vreme rata, ni u vreme ubistava nije bilo nikakvih ratnih aktivnosti.

Prema podacima organizacija za zaštitu ljudskih prava, ubijene civile pripadnici MUP-a tajno su pokopali na kninskom groblju, pod rednim brojevima 543. do 550. Istraga tog zločina nikada nije sprovedena, napominje SNV.

U Varivodama ubistva su počinjena hicima iz neposredne blizine na kućnom pragu ubijenih. Ni u Varivodama nisu se za vreme rata odvijale nikakve vojne aktivnosti, niti je u selu pronađeno oružje.

Ranijih godina najviši predstavnici Hrvatske odali su počast žrtvama i obavezali se na kažnjavanje zločinaca. Počinioci nisu pronađeni, a ubijeni nisu priznati kao žrtve rata i nema sećanja na njih, navodi SNV.

SNV smatra da hrvatska država nije učinila dovoljno za civilne žrtve rata srpske nacionalnosti, a veći deo hrvatske javnosti o tim i sličnim činjenicama ćute.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 01. мај 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво