Читај ми!

Čupanje iz nezavisnosti

Dijalog sa Prištinom nije borba protiv nezavisnosti Kosova, već čupanje iz nezavisnosti, u kojem pokušavamo da nešto oduzmemo iz čvrsto stisnutih šaka, rekao šef pregovaračkog tima Beograda Borislav Stefanović.

Šef pregovaračkog tima Beograda Borislav Stefanović rekao je da dijalog sa Prištinom nije borba protiv nezavisnosti Kosova, već čupanje iz nezavisnosti, u kojem pokušavamo da nešto oduzmemo iz čvrsto stisnutih šaka.

Koliko budemo uspešni u ovom procesu, upozorio je Stefanović, uspešnije ćemo sačuvati i Šumadiju i Toplicu.

Stefanović je, u intervijuu za Fonet, rekao da očekuje da će u naredne nedelje u Briselu sa Prištinom biti postignuti neki dogovori.

"Mi uvek očekujemo dogovor i Beograd je od početka nastupao sa konkretnim predlozima, kako bi se rešili životni problemi ljudi sa Kosova i Metohije, naročito Srba", rekao je Stefanović i dodao da predstoje razgovori o telekomunikacijama, električnoj energiji, priznavanju diploma, carinskom pečatu i katastru.

Stefanović je istakao da je Beograd sada u situaciji da pregovara o regulisanju funkcionisanaja "Telekoma" i Elektroprivrede na Kosovu.

Prema njegovoj oceni, propuštena je šansa da se obe kompanije 2006. godine registruju kod UNMIK, čime bi se izbegla svaka potreba da se razgovara o tome da li one mogu da rade, opstanu i isporučuju svoje usluge Srbima na Kosovu i Metohiji.

Odgovor opoziciji

Stefanović je odbacio optužbe dela opozicije u Srbiji da je dijalogom i prvim dogovorima o slobodi kretanja priznata nezavisnost Kosova, nazivajući ih neosnovanim, neutemeljenim i politikantskim.

"Ogroman broj Srba, južno od Ibra, živi u teškoj situaciji, život ih primorava da uzmu takozvana kosovska dokumenta, što su u velikom broju oni i učinili", napomenuo je Stefanović.

Izloženi su stalnim pritiscima, objasnio je Stefanović i precizirao da je dogovorom o slobodi kretanja sprečeno da oni uzimaju tablice i dokumenta sa oznakama Kosova kao države i tako priznaju nezavisnost.

Šef pregovaračkog tima kaže da vlast nije priznala nezavisnost Kosova, niti namerava to da učini, a korišćenje ličnih karata, nije priznanje nezavisnosti. Međutim, kako je rekao, nijedno od postignutih rešenja nije idealno.

Praktična pitanja i životne teme

Stefanović smatra da se teme o kojima sada razgovaraju Beograd i Priština ne mogu nazvati "golo" tehničkim, već praktičnim pitanjima i životnim temama, jer svako od njih nosi ogromnu političku dimenziju.

Nije jednostavno, naglasio je Stefanović, nalaziti prostor da se izbegnu zamke prištinske strane, koja na svaki način pokušava Srbiju da eliminiše sa Kosova i dobije potvrdu svoje nezavisnosti, što im neće uspeti.

"Teža pitanja će doći na dnevni red, od jeseni na dalje. To je ono što je na kraju tunela i što će, nadamo se, dovesti do preduslova za istorijsko pomirenje Srba i Albanaca i stvoriti trajni mir i stabilnost u regionu", predvideo je Stefanović.

U svakom procesu kao što je ovaj, za uspeh je potrebna saglasnost dve strane, objasnio je Srefanović i poručio da Beograd u ovom dijalogu ni na koji način ne može dovesti u pitanje državnu poziciju oko suvereniteta Srbije i odnosa prema statusu Kosova i Metohije.

"Priština, sa druge strane, stalno insistira da se na bilo koji način Srbija izmesti van Kosova i Metohije i pokušava da dobije potvrdu za svoju takozvanu nezavisnost", predočio je Stefanović i dodao da "im u tome Beograd neće izaći u susret".

Jedna od tema dijaloga na jesen će verovatno biti i prisustvo Prištine u regionalnim inicijativama, rekao je Stefanović, navodeći da je Beograd spreman da pristane na njihovo asimetrično predstavljanje.

"Naš cilj je uvek bio da ne ugušimo Kosovo, već dozvolimo da se čuje glas Prištine u regionalnim inicijativama, ali moramo se držati neophodnosti da se obezbedi asimetričnost njihovog predstavljanja", objasnio je Stefanović i naglasio da Kosovo i Metohija ne može biti rupa na Balkanu.

Duboke podele kosovskih Albanaca

Komentarišući činjenicu da je Skupština Kosova tesnom većinom izglasala odluku o nastavku dijaloga sa Beogradom, Stefanović je istakao da to govori o dubokim podelama u političkom spektru kosovskih Albanaca.

"Čini mi se da je prištinski tim ambiciozno dizao očekivanja njihove javnosti, pre svega za to da će moći da koriste takozvane pasoše Kosova i da će moći da se kreću kroz ostatak Srbije sa grbom Kosova, registarskim tablicama, što se nije desilo", ukazao je Stefanović.

Stefanović je podsetio da opozicija u Prištini zamera svom pregovaračkom timu i što nije uspeo da natera Srbiju da prizna Kosovo.

Šefica pregovaračkog tima Prištine Edita Tahiri odbija da dođe u Beograd, rekao je Stefanović, iako sam je zvao šest, sedam, puta da dođe i da neformalno razgovaramo.

Број коментара 34

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 01. мај 2024.
21° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво