Manje promene izbornog zakona

U godini pred izbore izborno zakonodavstvo, neće se drastično menjati, ali blanko ostavke i izborne liste izgledaće drugačije. Predstavnici Skupštine otkrivaju da su na pragu rešenja za popravku izbornih pravila zbog kojih država trpi kritike Evropske komisije.

Generalni sekretar Skupštine Veljko Odalović izjavio je da nije realno očekivati da se tokom ove godine menjaju izborna pravila i izborni sistem.

Odalović je rekao da je 2011. predizborna godina zbog čega bi svaki predlog da dođe do bitnijih promena, mogao da bude protumačen kao pokušaj vlasti da izborna pravila promeni prema svojim interesima.

"Zato je najrealnije da tokom ove godine budu izvršene samo nužne korekcije u okviru postojećih izbornih pravila, a u skladu sa primedbama Evropske komisije", istakao je Odalović.

Radna grupa u Skupštini Srbije ima ideju da se blanko ostavke pošalju u prošlost tako što će se uvesti pravilo da ostavka na mesto narodnog poslanika može da se podnese samo tri dana od momenta kada je poslanik overio svoj potpis kod nadležnog organa.

Izmeniće se i pravilo o raspodeli poslaničkih mandata.

"Mi ćemo sigurno ući u te nivelacije Zakona o izboru narodnih poslanika, tako što će građani znati da će barem 60 do 70 odsto kandidata sa liste ući u parlament, a ne kao što je bilo do sada, da stranke po svom sopstvenom nahođenju određuju da li će to biti dva, 249 ili 136 kandidata sa izborne liste", kaže Vlatko Ratković, predsednik Zakonodavnog odbora parlamenta.

Ni vlasti ni opoziciji ne dopada se, kako kažu, promena pravila igre, uoči utakmice, ali pod pritiskom evropskih integracija niko ne beži da se o tome razgovara. Posao do leta, prema upozorenjima iz Brisela, mora da bude završen.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Zoran Šami kaže da svaka izmena izbornog zakonodavstva mora da bude doneta opštim konsenzusom svih relevantnih političkih stranaka.

"U protivnom, uvodite praksu gde će svaka vladajuća većina da kroji izborni sistem onako kako njoj odgovara", ocenjuje Šami.

Delu stručne javnosti nije jasno zašto Srbija po ovim izbornim pravilima plaća 250 poslanika.

"Mi ne znamo da sutra neće doći neki novi administrativni odbor i učiniti poslanike pukim megafonima svojih partija, kao što je bilo do sada", kaže analitičar Vladimir Goati, koji smatra da su poslanici trenutno potpuno nekorisni jer su promenljivi delegati partija.

Kritične tačke srpskog izbornog sistema stručna javnosti vidi i u tome što čak 72 opštine u skupštini nemaju predstavnika.

"Parlament je fragmentiran, pet relevantnih i tri manjinske partije dobili su poverenje birača, a Skupština ima 10 poslaničkih klubova, dva nezavisna poslanika i 23 parlamentarne stranke", kaže profesor Fakulteta političkih nauka Slaviša Orlović.

Gotovo je izvesno da će ubuduće u Skupštini Srbije biti više žena, jer će stranke morati da kandiduju najmanje 30 odsto pripadnica lepšeg pola.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 17. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара