Ni po cenu života žene na Malti ne smeju da prekinu trudnoću

Medicinska sestra koja je Mariji saopštila da je trudna, mislila je da nosi lepe vesti. Kritikovala ju je što nije počela da pije vitamine, a u sedmoj je nedelji, i poslala ju je kući. Marija je bila očajna. Još ranije je pokušala da prekine trudnoću.

Šest dana pre nego što je otišla kod lekara uzela je tablete koje je poručila onlajn, a trebalo je da izazovu pobačaj. Međutim, pošto je imala teške jutarnje mučnine, povratila je jednu od dve pilule. Ipak se ponadala da je dejstvo već počelo.

Nakon druge pilule je nekoliko dana imala krvarenja, i onda je otišla u bolnicu da vidi da li je pobacila.

Medicinskoj sestri nije smela da kaže šta je učinila jer je na Malti abortus zabranjen u svim slučajevima - čak i u slučaju silovanja, incesta, abnormalnosti kod fetusa i opasnosti po zdravlje majke.

Nakon što je saznala da je i dalje trudna, Marija je kupila avionsku kartu za London. Ceo put ju je koštao 1.500 evra, što je njena mesečna plata, a troškove je podelila sa dečkom. Da se to desilo mesec dana kasnije, zbog koronavirusa Marija ne bi mogla da napusti ostrvo.

Inače, na Malti je i kupovina pilula koje izazivaju pobačaj krivično delo.

Korona je pogoršala situaciju 

Mreža podrške za abortus je organizacija koja pomaže ženama sa Malte, Gibraltara i iz Poljske da odu u zemlje sa liberalnijim zakonima. Zabeležili su dramatičan porast poziva za pomoć otkako su granice Malte zatvorene u martu.

Ova mreža trenutno preporučuje ženama čija trudnoća ima manje od 12 nedelja da poruče pilulu onlajn sa određenih stranica (Women on Web i Women Help Women), koje najčešće besplatno šalju pilule.

Prema informacijama do kojih je došao Gardijan, broj porudžbina ove pilule porastao je tri puta.

"Žene koje bi inače otputovale kako bi izvršile abortus, sada moraju da kupuju pilule i da postaju kriminalci", kaže aktivistkinja Lara Dimitrijević.

Po malteškom zakonu, svako ko zatraži pomoć u prekidu trudnoće ili u tome pomogne, može da bude osuđen na tri godine zatvora.

Neodobravanje porodica

Šarmejn je 2011. godine otputovala u Britaniju sa Malte kako bi prekinula trudnoću. Maltu opisuje kao "Irsku na steroidima", u smislu da je mala zemlja, svi su povezani i teško je napustiti je.

"Kada bi moj otac saznao za abortus, odrekao bi me se", rekla je Šarmejn. 

Marija nikome osim svog dečka nije rekla za abortus: "Ovde, čak i ako samo kažete da se slažete sa pravom na abortus, skreću pogled sa vas".

Čak su i studenti protiv abortusa, a deci se i dalje prikazuje film "Tihi vrisak" (protiv abortusa) iz 1984. kao deo seksualne edukacije.

Malta će svoje granice otvoriti 1. jula, međutim, zemlje koje su najčešća destinacija za prekid trudnoće - Britanija, Holandija, Španija i Belgija, i dalje neće biti otvorene za njih.

петак, 26. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво